Published On: 16 Janar, 2016
Bota |

Fluks emigrantësh edhe në ditë dimri, në gomone fëmijë dhe foshnja

Kriza e klandestinëve, foshnje në gomone, krizë në qytetin kale.

Imazhe tronditëse vijnë nga Italia ku me gomone të mbingarkuara me klandestinë, nën temperatura të acarta, udhëtojnë femijë dhe foshnje.

Roja bregdetare Italiane ka publikuar materialin e filmuar gjatë operacionit të fundit të shpëtimit, teska fluksi i kalndestinëve vijon pavarësisht dimrit, kushteve të vështira dhe mbylljes së dyerve nga disa shtete Europiane.

Ndërkohë 500 emigrantë u larguan nga një kamp i impovizuar në Kale të Francës pas urdhërit të policisë dhe Kryebashkiakut te qyteti për të liruar hapësirën, të cilën mediat Franceze e përshkruajnë si xhungël. Qyteti kale, është pika strategjike e të gjithë klandestinëve që duan të largohen drejt Britanisë së madhe nëpërmjet eurotunelit, por që tashmë është kthyer në qytetin e klandestineve.

Ky udher nuk ka zgjidhur situatën, thjesht e ka zhvendosur atë në një tjetër hapësirë, pasi emigranët nuk kanë aleternativa rezervë. Madje disa prej tyre thjesht kanë zhvendosur çadrat e tyre disa metra më tutje, në respekt të urdhrit të policisë. Teksa udhëheqësit e bashkimit Europian ndodhen në kolaps, ku secili akuzon secilin për mungesë përgjegjësie, ngërçi i fundit është krijuar nga Italia, e cila refuzon të paguajë pjesën e saj për fondin ndaj Turqisë, shpresa e vetme për zgjidhjen e krizës më të rëndë që prej luftës së dytë botëroee. Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (UNHCR), gjatë 14 ditëve të para të 2016, mbi 1700 emigrantë në ditë kanë hyrë në europë në rrugë detare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...