Published On: 27 Korrik, 2016

Flirti i Erdoganit me Putinin provokon NATO-n

Që pas grushtit të shtetit, në Turqi nuk ka më asnjë siguri: Erdogan po arreston dhe vë poshtë të gjithë kundërshtarët.

Sipas Spiegel, diplomatët perëndimorë thonë: “Ajo që dikur ishte e paimagjinueshme, sot është realitet”.

Mbi të gjitha ata janë të shqetësuar nga politika e jashtme e Turqisë.

Pas një periudhe të akullt, Turqia është afruar shumë me Rusinë.

Presidenti Erdogan ka bërë të ditur të martën se do të vizitojë shumë shpejt presidentin rus, Vladimir Putin në Shën Petersburg.

Reagimet e Erdogan pas grushtit të shtetit, sidomos qëndrimi i tij për çështjen e dënimeve më vdekje, kanë alarmuar Bashkimin Europian.

Sipas Spiegel, Erdogan kërkon të tregojë me afrimin tek Rusia se mund të ketë një partner të rëndësishëm ndërkombëtar.

Jo vetëm kaq, por kjo ndikon edhe në ekonominë turke.

Çarterat e parë me pushues rus janë drejtuar për në Antalia pas një periudhe qetësie.

Më të frikësuar nga afrimi i Erdogan me Putin mbeten drejtuesit e NATO-s.

Turqia mbetet një vend me rëndësi të madhe strategjike për NATO-n.

SHBA druhet se do të humbasë bazën e saj ajrore në Inçirlik, që shërben për fushatën e sulmeve ndaj Shtetit Islamik.

Nga selia e NATO-s nuk kanë adresuar kritika ndaj Erdogan, duke u mjaftuar me mesazhe solidariteti ndaj qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike.

Së brendshmi thuhet se vendet e NATO-s nuk do reagojnë për spastrimet e Erdogan në ushtri.

Duket se edhe këtu, Erdogan ka fjalën e fundit.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Eshte shume normale kjo qe po ndodhe sot me Turqine sepse, edhe ne momente te catuara historike Turqia ka bashkpunuar ngushte me Serbine… edhe sot po e bene te njejten gje , po merre yrrnek nga Serbia se si te perfitoje pozita me te favorshme nga BE , SHBA e NATO duke luajtur me karten e Rusise.Keshtu dikur kushte vepruar edhe krimineli Tito …duke e formuar bllokun e shteteve te painkuadruara , ai gjoja nuke ishte as me NATO-n dhe , as me PAKTIN e VARSHAVES por , ne fakt ishte edhe njerin edhe me paktin tjeter deri sa ne fund Tito dhe Jugosllavia e tije pushuan se egzistuari dhe ngordhen .Tashe , Vuciqit nuke i ka mbete rruge tjeter per ta shpetuar popullin e tij nga mjerimi por, edhe per te mbetur vete ne pushtet ai me nji kembe po shkone kah BE por, me kemben tjeter po shkele ne Rusi.Mjere Erdogani nese ka mbete te mesoje dicka nga Serbia. Dhe , Turqine nuke e nxorri nga fukaralleku i skajshem Serbia por ,ishte SHBA e kohes se Presidentit turk Turgut Ozal qe ia ndryshoi pamjen Turqise.Erdogani vetem sa e gjeti hazer kete Turqi dhe , nuke e pati zor te vije deri ketu , kurse sot , me nivelin e tij prej mosemirenjohesi , ne kete menyre po ia kthene aleatit te saje me te madh, SHBA , te miren ” me te mire ” …indirekt , kinse duke kerkuar te burgoset nji gazetar shqiptar i Kosoves pse gjoja ai na paska shkruar dicka ne profilin e tije ne fb ” kunder ” Erdoganit , ai tehun e sulmit e ka te Amerika ..
    Por , autoritete e Kosoves ( edhe Kryeprokurori edhe MJ e Kosoves ) ishin ne nivel te detyres dhe sot i kthyen pergjegje ambasadores naive te turqise ne Prishtine ( dores se zgjatur te Erdoganit ) znj. K.Kelleq

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...