Published On: 26 Qershor, 2016

Flini pa ngrënë darkë? Gabim që s’duhet bërë…

Shpesh na ndodh që të shtrihemi për të fjetur pa ngrënë darkë. Po a është ky një veprim i gabuar?

Studimet e fundit të kryera në Britani, thonë se njerëzit që eliminojnë darkën kanë më shumë shanse për t’u zgjuar të nesërmen të lodhur dhe pa energji.

Në  një studim u përfshinë 1 mijë persona dhe 60% e atyre që hanin darkë rezultuan që të nesërmen zgjoheshin më energjikë se sa pjesa tjetër që kishte eliminuar vaktin e fundit të ditës.

Shumë njerëz e praktikojnë këtë si një mënyrë për të rënë nga pesha, porsipas studiuesve, braktisja e darkës nuk është zgjidhja më e mirë pasi gjatë natës, stomaku bluan dhe duhet të jetë plot.

Megjithatë, për ata që janë në dietë, këshillohet kjo recetë: Kos me fruta, perime gjysmë të gatuara, çaj jeshil, qumësht me mjaltë, supë me perime, fileto pule (me perime), fruta të stinës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...