Published On: 16 Shkurt, 2016

Flet policia për arrestimet: Po i zbatojmë urdhëresat!

Pas arrestimit të djeshëm të zëdhënësit të LVV-së, Frashër Krasniqi policia sot ka arrestuar edhe shefin e Grupit Parlamentar të “Vetëvendosjes”, Glauk Konjufcën si dhe ka nisur një aksion për arrestimin e aktivistëve tjerë të kësaj lëvizëje.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka konfirmuar për “Gazeta Blic” se PK-ja, dy arrestimet e fundit në VV, i ka bërë duke u bazuar në disa urdhëresa të organeve kompetente.

“Detyrat dhe autorizimet e PK-së janë të përcaktuara me ligj. Ne rregullisht realizojmë urdhëresa të organëve kompetente të drejtësisë, respektivisht gjykatave. Zbatimi i ligjit dhe garantimi i sigurisë së përgjithshme në vend është prioritet i PK-së”, ka thënë Hoxha, raporton gazetablic.com

Ndërsa aksioni i policsë, për arrestimin e aktivistëve të kësaj lëvizje lidhet me veprimet e tyre të dhunëshme ndaj veturave të EULEX-it.

“Nuk bëhet fjal për ndonjë aksion të veçant por vetëm realizim të detyrave dhe zbatim të urdhrësave ligjore nga organet kompetente të drejtësisë”, ka thënë ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...