Published On: 17 Shkurt, 2016

Flet Matoshi: Isë e Hashim mos i fryeni zjarrit!

Analisti politik, Halil Matoshi ka analizuar zhvillimet e sotme, gjegjësisht protestën e opozitës dhe konferencën për medie të Hashim Thaçit e Isa Mustafës. Ai në një shënim në Facebook ka thënë se të dy taborët po bëjnë garë, se kush po pshtyen më larg, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë i Matoshit në Facebook:

Gara pushtet-opozite: Kush po peshtyne ma larg!
Lideret opozitar dhe dyshja e pushtetit Mustafa& Thaci po bajne gara se kush po peshtyne ma larg!
Protesta ishte e fuqishme dhe masive dhe deshmoi se qytetari i Kosoves po zgjohet nga letargjia dhe po kerkon nji qeverisje te mire dhe nji shtet qe mbron lirine dhe sigurine e tyne.
Heqja e flamurit kosovar nga ana e kujdestareve te protestes asht deshmi se VV-ja nuk e di cfar asht ni komb dhe ni shtet, sepse koncepti i tyne peratdheun asht sovjetizues!
Kurse fjalimet e lidereve opozitar ishin per me u vajtue!
Ato silleshin mes etnonacionalzimit, poteres ne zankat e kafeneve, bajraktarizmit dhe nji komunjarizmi te deshperuem!
Porse, ne gare se kush po i fryne zjermit ma shume hyni edhe dyshja Isa & Hashimi, te cilet fyen inteligjencen mesatare te qytetareve te Kosoves.
Madje H.Thaci me kaperdisjen e tina u deshmue shume i deshpruem qe opozita nuk perdori dhune – u deshmue se atij i intereson shume dhuna sepse vetem permes saj mund te mbahet ne pushtet!
Thacin por edhe Mustafen i frikesoi tejmase protesta e padhunshme.
Thaci krekosej tue ofendue opoziten: “Ata kishin dërguar mesazhe na pritni në Qeveri, e ne ishim 20 mentra larg binës. Ata u larguan me bisht në shalë si qyqarë…Ne iu pritem ne zyret tona, pse nuk erdhet…?”
Fjali ma luftnxitse per vllavrasje nuk kam degjue ndonihre ne trollin europian!
Definitivisht u pa se ne Kosove nuk ka kush i artikulon kerkesat e qytetareve per ta detyrue kete qeveri qe te dorehiqet per t’ia kthye mandatin qytetarit dhe per me e rivendose legjitimitetin e shpenzuem!
Derisa opozita te kete kesi oratoresh me hu n’krah pushteti do te mbahet!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Musa kerolli thotë:

  I nderuari zoti halil matoshi si e konentoni nxharjen e djeshit ni an mir qe nuk pat trazira por orotesta te qeta por ni an tjeter pa flamurin e kosoves a do te thot kjo se na vet nuk po e pranojm kit shtet .bashkim kontar a do me than trgom qe pjesen e vet qe po e pretendon serbija e tjetra pjes let shkoj edhe me kan te don .un menoj se bashkim komtar i bjen ndarje e kosoves e ket opcijon e ka vvendosja tlutem shpjegoma qeta

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Matosh O matuf Komb quhet komuniteti shoqeror qe karakterizohet me gjuhe te perbashket ,shtrimje gjeografike te perbashket dhe me tradita te perbashketa qe i percjelle brez pas brezi Tjeter kuptim ka shteti !E si ban nje shtet i shpallur multi etnik te quhet
  komb kosovar Thue se populli i kosoves paska pas ardhe prej marsi
  diten e pavaresise dhe qe qytetaret e ardhur po u quejkan Kosovar
  qe dallon me gjuhe e kulture prej kombeve te tjera !
  e me emnin Kosovar ? Kupto Matuf dhe kurr ma mos thuaj Kombi kosovar !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...