Published On: 17 Mars, 2016

Flet Hajredin Kuçi, pas akuzave të EULEX-it: Ja çka thotë!

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi është “lajmëruar” pas akuzave të EULEX-it, se me deklaratat e dhëna në një intervistë, i pari i Drejtësisë në Kosovë ka ndërhyrë në gjyqësor. Ai i ka thënë Gazetës Blic se ka qenë një keqkuptim, dhe se sipas tij, bashkëpunimi do të vazhdojë siç ka qenë gjithmonë.

“Tash e pashë komunikatën, dhe bisedova në telefon me shefin e EULEX-it. Ka qenë një keqkuptim që u sqarua dhe vazhdon bashkëpunimi sikur ka qenë. Ne jetojmë në një vend të lirë dhe demokratik, ku edhe pavarësia e gjyqësorit edhe fjala e lirë respektohen”, ka thanë Kuçi për Gazetën Blic, nëpërmjet mesazheve telefonike.

Ndryshe, EULEX-i sot nëpërmjet një kumtese ka bërë të ditur se për shkak të deklarateve të djeshme të Kuçit, u anulua një mbledhje e Bordit të Përbashkët për sundim të Ligjit.

Ky ishte njoftimi i plotë i EULEX-it, dërguar mediave.

“Sot, EULEX-i, Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian dhe zyrtarë të lartë të gjyqësorit të Kosovës, duke përfshirë Ministrin e Drejtësisë, kanë pasur në plan që të mbajnë mbledhjen e Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit (BPSL) për të rishikuar progresin dhe forcuar qasjen e përbashkët për sundimin e ligjit në Kosovë.

Mbrëmë, në një intervistë televizive, Ministri i Drejtësisë ka dhënë mendimin e tij lidhur me meritat e një rasti penal të profilit të lartë në Gjykatën e Apelit dhe e ka vënë në pyetje vendimin të cilin e kanë marrë gjyqtarët në Gjykatën Themelore në Prishtinë.

“EULEX-i thekson se deklaratat e tilla mund të perceptohen si frikësim dhe ndërhyrje politike. Autoritetet e Kosovës duhet të sigurojnë që gjyqësori të gëzojë mbështetjen e duhur për të gjykuar në një mjedis të paanshëm. Pas kësaj deklarate të Ministrit të Drejtësisë, takimi i sotëm i BPSL-së shtyhet për një datë tjetër./Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...