Published On: 9 Qershor, 2016

Flej qeveri, fleni ojq, fleni medie, Serbia, edhe de facto po e kolonizon dhe po e copton Kosovën!

Fadil Maloku

1.Serbia sot e filloi ndërtimin e lagjes (eufemizëm për një qytet tërë; administrativ, politik, e kulturor) së re, pa pyetur askend nga pushtetarët e Kosovës!

.A është kjo edhe një dëshmi shtesë se Kosova, s’është as shtet (nuk e pyet askush!), as sovrane (sepse po shkelet vendimarrja), as demokratik (sepse, s’pati asnjë debat as (jo)publik!?

3.Paramendone, sikur qeveria kosovare ta ndërtonte një lagje (jo qytet, si tani shteti serb) të tillë, jo se jo në Luginë të Preshevës, por, në të njejtin vend!!! P.S. Të mbushet mendja që ky vend, ky milet, se meriton lirinë…!

Zoti, na udhëzoftë!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Pse ike nga politika e tash po na mane “vajz”.Nese ky popull se meriton lirine atehere , ti se meriton i pari. Ky eshte nje fjalor antikosove qe do te ta kishin lakmi edhe vete serbet. Ku e merr guximin ta fyesh nje popull te tere, te sakatosur? Ne emer te kujt? Thuase ty shume po “t’kerset” per Kosoven. Na deshmo me qka e verteton se ke bere shume per kete vend. Me analiza? Me filozofime?Me kopalla? Pse pret qdohere nga qeveria? Edhe ti je qytetar (katunar) i ketij “shteti te paqene”, sipas teje. Edhe ti ke te drejte te protestosh, te organizosh njerez, te japesh ide apo ta nritesh zerin per gjera “fundamentale” per shtetin. Ti thuash nje populli “se meriton lirine”,kur dihet se eshte pre e gri neper shekuj, si rralle ndonje popull tjeter eshte,per te perdore fjalen me te bute , marri. Por ti nuk je as i pari e as i mrami. “Intelektuale” te tipit te Qosjes e Demaqit e te Kupes,nuk kane prituar kurre qe ta shajne e mallkojne kete popull, nese s’kane menduar si ata , sipas motos”Ky eshte popull budalle, qe s’po ben qka them une”.Une nuk kam hasur ne Gjermani , po edhe ne vende te tjera perparuara qe ndonje “intelektual” ta fyej dhe mallkoje popullin e tij sepse nuk po e “nuhatka” rrezikun. Mos doni qe ky popull i rrezbitur nga dhuna dhe pabesia, prape te ngrihet e te sakatoset, ne menyre qe qifti yt,i Baton Haxhiut, Veton Murroit e shume demagogeve te tjere, te perfitojne nga kjo sakatosje e pastaj te thurni “lavde” per ta. Prandaj, keni kujdes per fjalen publike, natyrisht keni te drejte edhe te kritikoni, por menyra se si e beni kete nuk perkon me “titullin” qe ju mbani. Apo ndoshta i pergjigjet titullit tuaj. Merr ndonjehere ne jeten tende ndonje iniciative bashke me gazetarucin “e famshem” Baton Haxhiun, ne vend se te shkruash kafeneve dhe ta vesh ne dyshim se a e ka merituar ky popull,qe shume here e deshmoi kete gje, lirine apo jo. Edhe sa here duhet ta bej kete gje, qe te te binde ty si “patriot”, se e ka merituar. Kujdes kur flet dhe luan me lirine e dikujt.Mos u shit shume i menqur sepse nuk eshte me koha e ” hoxhallareve”. Kjo rini po shkollohet gjithanej botes e nuk perbine me gjithqka.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...