Published On: 15 Mars, 2016

Flamuri 170-vjeçari ruhet me fanatizëm nga një familje lezhiane

Prej 75-vitesh, flamuri ruhet me fanatizëm nga familja lezhiane e Ndue Bajraktarit

Një flamur 170-vjeçar është dëshmi e disa luftrave të zhvilluatra nga shqiptarët për lirinë e vendit. Në të duken qartë shenjat e plumbave dhe gjaku i të rënëve në luftë.
Ky flamur kuqezi, mbart një histori të paktën 170-vjeçare.
Prej 75-vitesh, ruhet me fanatizëm nga familja lezhiane e Ndue Bajraktarit, një nga 12 bajraktaret e Mirdites, i cili ka krijuar një mini muze me simbole dhe kujtime të patriotëve që dhanë jetën për lirinë e vendit.
Flamurin, gjyshërit e morën nga shtëpia në flakë prej pushtuesve, ndërsa kanë mundur ta ruajnë dhe gjatë viteve të internimit komunist.
Flamuri i ka rezistuar disa luftrave, dëshmi e të cilave janë shenjat e plumbave dhe gjaku që ndodhet në të.
Flamuri 170 vjeçar ka tërhequr dhe vëmendjen e shumë patriotëve shqiptarë brenda dhe jashtë vendit të cilët shkojnë për ta vizituar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...