Published On: 15 Qershor, 2016

Fizioterapeuti i kombëtares kroate Rexhaj ndan dhimbjen me kapitenin Darijo Srna

rexhajtre

Arif  Ejupi

Nderim Rexhaj me prejardhje nga Cërca e Burimit (ish-Istogu ) prej vitesh është pjesë e stafit mjekësor të kombëtares kroate të futbollit.
Ai me dashuri dhe respekt po kryen punën e fizioterapeutit në këtë kombëtare të njohur edhe në Kampionatin e porsafilluar evropian “Franca 2016”  Rexhaj me shtetësi të dyfishtë shqiptaro-kroate që nga mosha njëvjeçare së bashku me prindërit Aliun e Sofën,si dhe motrën Lindën ka migruar në qytetin veriperëndimor  Varazhdin të Kroacisë.
Kjo familje në  gjithë Varazhdinin njihet si familje e edukuar dhe e vyeshme ku e integruar lehtë në shoqërinë kroate shpejt ka krijuar miqësi të shumta jo vetëm në këtë qytet por në tërë Kroacinë.
Rexhaj  autoritativ dhe i njohur për mirësjellje e korrektësi ka ndërtuar raporte të shkëlqyera me stafin udhëheqës të kombëtares kroate dhe lojtarët e saj.
Ai sikur harron lodhjen kur është me futbollistët e kësaj kombëtare. Bile haptas thotë:”Ndihem i privilegjuar dhe krenar kur gjendem në shoqëri me këta djem të mrekullueshëm të cilët decenie me radhë   po afirmojnë vlera të vërteta të futbollit kroat në Evropë e botë”.
Rexhaj  i është gëzuar tepër fitores së Kroacisë ndaj Turqisë 1me 0, edhe atij eurorogoli të Luka Modriqit që shpreson që do të jetë edhe goli më i bukur i këtij kampionati.
Mirëpo ky  gëzim i Rexhajt dhe i gjithë përfaqësueses kroate është kthyer në pikëllim ngase kapiteni i saj Darijo Srna nëndërkohë  ka marrë lajmin se babai i tij Uzeir Srna ka ndërruar jetë.
Këtë lajm të hidhur Rexhaj  së bashku me kolegët e tjerë e ka përjetuar rëndë.
Kurse Darijo i cili po e bart për herë të 131 fanellën e kombëtares kroate është larguar nga Franca me lot në sy. Ai është kthyer në qytezën Metkoviq për t’i dhënë lamtumirën e fundit babait të tij.
Srna, është  tronditur nga kjo vdekje e papritur e të atit. Ai ishte i lidhur shumë me te sepse ai me tërë qenien e kishte përkrahur dhe ndihmuar Darijon në rrugën e sukseseve.
I ndjeri Uzeir Srna edhe vetë ishte sportist i dalluar veçmas ai u shqua si portier cilësor në Sarajevë, Zenicë e Metkoviq, prandaj nga dashuria për sportin vuri gjithçka në dispozicion të të birit
Darijo ,vetëm e vetëm që ai të realizojë  talentin  e tij prej futbollisti.
Darijo mjaft inteligjent e serioz në punë jetësoi hëpërhë porosit e babait të tij.
Rexhaj duke e njohur për së afërmi Darijon thotë  ai së bashku me bashkëlojtarët  është krenaria e kombëtares kroate dhe se në këto momente të vështira të gjithë dhimbjen e pikëllimin do ta ndajmë së bashku me te.
Darijo e meriton këtë respekt sepse përveç që është futbollist i dalluar është edhe shok e mik i vërtetë. Duke njohur   Darijon  si një  burrë me karakter  të fortë Rexhaj pret që ai të kthehet në takimin kundër Çekisë, sepse pozita në të cilën ai luan me gjithë kontingjentin e mjaftueshëm të lojtarëve cilësor tepër vështirë mund të plotësohet.

rexhajnje

rexhajka

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...