Published On: 3 Korrik, 2016

Fitore spektakolare e Hamiltonit e Çmimit të Madh të Austrisë

Çmimi i Madh i Austrisë ka përfunduar me fitoren e jashtëzakonshme të pilotit britanik të Mercedesit, Hamilton, por për të arritur deri në këtë triumf, atij i është dashur të përfshihet në një incident në xhiron e fundit me shokun e skuadrës, Nico Rosberg.

Një parakalim që me të gjitha gjasat do të hetohet nga komisarët e pistës së Austrisë, ku edhe po zhvillohej gara, pasi në momentin që Hamilton parakalon Rosbergun, ky i fundit e godet, del jashtë piste dhe kur rifutet e godet sërish.

Ky incident bëri që gjermani ta mbyllë Çmimin e Madh të Austrisë në vendin e katërt, ndërsa dy vendet e tjera në podium u plotësuan nga Max Verstappen me Red Bull dhe Kimi Raikkonen me Ferrari, transmeton TCH.

Kjo e Austrisë ishte parashikuar të ishte një garë me incidente, pasi shkëndijat e para u dhanë që në provat zyrtare të një dite më parë. Edhe Vettel nuk mundi të përfundonte garën, pasi një shpërthim i papritur dhe i pashpjegueshëm i gomës së djathtë të përparme e la atë jashtë në momentin kur po kryesonte garën në xhiron e 27, edhe pse s’e kishte kryer ende ndalesën e parë në “pit stop”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...