Published On: 20 Shkurt, 2016

Fino ‘tradhton’ mikun e tij Blushi: Po bën si Kalë Troje

Kryeministri i vendit, Edi Rama qëndroi paraditen e së shtunës në Pogradec në organizimin e Partisë Socialiste për anëtarësimet e reja.

Në këtë takim, shefi i qeverisë shqiptare tha se në vendin tonë është një situatë politike jo e lehtë sepse nuk ka opozitë. Sipas tij, makineria e baltës është vënë në lëvizje.

Rama u ndal te kritikat e PD-së ndaj ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, duke thënë se falë punës së këtij dikasteri PD-së i janë prekur intersat e saj.

“Si mundet që një parti që e quan veten opozitë të organizojë mbi 1 mijë konferenca në 2 vite e gjysmë për të shpifur kundër ministrit të Brendshëm. Ata shpifin sepse i janë prekur shumë interesa”, tha Rama.

Duke rikujtuar aksionin në Lazarat, Rama tha se me këtë aksion është bërë shembja e një banke të parasë se zezë. Kreu i qeverisë deklaroi se për vite të tëra Lazarati kishte triumfuar mbi shtetin sepse krimi ishte i lidhur me politikën.

“Ne po bëjmë reforma që kudo krijojnë rezistencë, pakënaqësi e kundërshtarë”, shtoi kryeministri Rama.

Rama foli edhe për akuzat ndaj ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, duke thënë se opozita shpif edhe për këtë ministër pasi edhe këtu iu cenuan interesat e saj.

“E sulmojnë ministrin e Shëndetësisë që uli çmimin e ilaçeve me 30%. Por shpifin ndaj tij sepse edhe këtu iu prekën intersat”, deklaroi Rama.

Ndërkohë deputeti i PS, Bashkim Fino i është përgjigjur Ben Blushit për akuzat në lidhje me zgjedhjen e kryetarit të PS. Fino tha se Blushi duhet të shqetësohet për organizatën e PS dhe jo për kryetarin, sepse sipas tij ajo është forca që të çon në fitore.

“Dua të them për disa shokë dhe shoqë që janë të shqetësuar për zgjedhjen e kryetarit të PS. PS nuk fillon nga lart poshtë, PS fillon nga poshtë lart, prandaj rëndësinë dhe fuqinë kjo parti i ka nga organizatat socialiste deri të kryetari i madh i PS. Prandaj unë dua të pyes me shumë sinqeritet mikun tim Blushi, që e kam vërtet mik dhe e çmoj jashtëzakonisht, dhe ka që herë pas herë më pyeste mua për statutin si ka qenë kjo gërmë apo si është ky nen.

Pse nuk janë të shqetësuar këta shokë për zgjedhjet në tërësi të partisë, por qenkan të shqetësuar për zgjedhjen e kryetarit të PS ? Duhet të jesh njëherë i shqetësuar për organizatën socialiste, sepse ajo është forca kryesore që të shpie në fitore, qoftë në ato lokale, qoftë në ato të përgjithshme dhe nuk është një kryetar partie kushdo qoftë ai.

Mos vallë këta kanë qëllime personale, dhe normale është mund të kesh edhe qëllim personale. Në politike futesh edhe për qëllime personale, por ne na duhet familja jonë e madhe e PS. Nuk mund të bësh lufte politike, të vësh si Kalë të Trojës statutin dhe të godasësh qeverinë për reformat,” tha Fino.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...