Published On: 26 Janar, 2016

Filmi “Shok” e lë pa frymë Edi Ramën (Foto)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shprehur fjalët më të mira për filmin “Shok” që është nominuar për Oscar.

Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se është film i jashtëzakonshëm që ia ka marrë frymën tek e shikonte.

Ky është postimi i plotë i Ramës në Facebook:

Një mbrëmje e paharrueshme në COD (Qendra për Hapje dhe Dialog në Kryeministri) gjatë shfaqjes së filmit shqiptar nga Kosova, “Shok”, nominuar ndër pesë kandidatët për Oscar në gjininë e filmit me metrazh të shkrutër dhe vlerësuar ndërkohë me 14 çmime ndërkombëtare.

Një film i jashtëzakonshëm që të merr frymën dhe të mban mbërthyer nga sekonda e parë e një rrëfimi autentik mbi përzënien e dhunshme të shqiptarëve të Kosovës prej shtëpive të tyre. Mbresëlënëse forca e thjeshtësisë së gjuhës filmike dhe tensioni emocional që përcjell loja e aktoreve.

Për historinë modeste të kinematografisë shqiptare do të ishte një kulminacion fantastik të kishim një statujë Oscar në trojet tona, por edhe nëse statuja nuk vjen, ky film është një monument shumë i hijshëm për luftën e për lirinë, që një grup shqiptarësh të mrekullueshëm nga Kosova e ngjitën deri në Olimpin e Zotave të Kinemasë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...