Published On: 6 Janar, 2016

Fillon zyrtarisht puna për ndërtimin e “Arenës Kombëtare”

Puna për ndërtimin e stadiumit të ri kombëtar në Tiranë ka filluar zyrtarisht dje me shpimet me sondë për të hartuar projektin gjeologo-inxhinierik. Gjeologët kanë nisur dje punën brenda perimetrit të stadiumit aktual “Qemal Stafa”, duke bërë shpimet dhe matjet e nevojshme para shembjes së këtij impianti, i cili do t’i lërë vend stadiumit “Arena Kombëtare”.

Përurimi, në eliminatoret e Euro 2020

Sipas projektit të hartuar nga studioja italiane, ndërtimi i stadiumit “Arena Kombëtare” parashikohet të zgjasë rreth 3 vjet. Por FSHF insiston që punimet të jenë pranë fundit gjatë verës së vitit 2018. Në këtë mënyrë, ajo do të mund ta regjistrojë impiantin në listën e UEFA-s për eliminatoret e Euro 2020, pasi dëshira e FSHF-së është që t’i luajë ato në kryeqytet. Për eliminatoret e Botërorit 2018 do të përdoren “Loro Boriçi” në Shkodër dhe “Elbasan Arena” në Elbasan, por në institucionin që drejton futbollin në vendin tonë, shpresojnë që ai të jetë edicioni i fundit që luhet larg kryeqytetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...