Published On: 19 Shtator, 2016
Bota |

Fillon viti shkollor në Turqi, mungojnë 130 mijë mësimdhënës

Fillimi i vitit të ri shkollor në Turqi është mes temave kryesore të shtypit turk. Për rreth 18 milionë e 43 mijë nxënës në Turqi, si dhe për 900 mijë mësimdhënës sot fillon viti shkollor.

Në shkolla do të organizohen iniciativa me moton “Fitore e demokracisë dhe përkujtim për heronjtë e vdekur më 15 korrik”.

Në të gjitha shkollat do të ndahen broshura për ngjarjet nga 15 korriku kur në vend kishte tentim për puç.

“Star”-i proqeveritar thekson se viti i ri shkollor fillon pa kuadrot e predikuesit Fetullah Gjylen, i akuzuar nga autoritetet për tentimin për puç.

Nga mësimi janë larguar 55 mijë mësimdhënës, një pjesë prej tyre kanë qenë në procesin mësimdhënës më shumë se gjysmë shekulli.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...