Published On: 19 Shkurt, 2016

Arrestohet edhe Pal Lekaj, e deputetet Donika Kadaj e Besa Baftiu! Nxirren me forcë, zvarrë, deputetët! 18 përjashtohen (Video)

(I freskuar) –  Arrestohet edhe Pal Lekaj.

Ndërsa, kryesia e Kuvendit ka përjashtuar rreth 20 deputetë të opozitës, policia me urdhër të prokurorisë ka arrestuar deputeten Besa Baftiu, ndërsa pritet konfrimimi i arrestimit të Donika Kadajt.

Kuvendi i Kosovës ka suspenduar edhe deputetët e tjerë të opozitës. Të suspenduarit janë: Rexhep Selimi, Ismajl Kurteshi, Teuta Haxhiu, Daut Haradinaj, Besnik Bislimi, Albulena Haxhiu, Zafir Berisha, Pal Lekaj, dhe Shukrije Bytyqi
“Pas përseritjes së veprimeve të njejta në vazhdimin e seancës plenare të Kuvendit e Kosovës, Kryetari i Kuvendit, në mbështetje të nenit 67.7 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe të nenit 41, paragrafi 3, pika c. të Rregullorës së Kuvendit, lidhur me sjelljen dhe veprimet e disa deputetëve të opozitës, në seancën plenare me 19 shkurt 2016, të cilët penguan zhvillimin e punimeve të seancës plenare, ka marrë vendim që deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Rexhep Selimi, Ismajl Kurteshi, Teuta Haxhiu, Daut Haradinaj, Besnik Bislimi, Albulena Haxhiu, Zafir Berisha, Pal Lekaj, dhe Shukrije Bytyqi, të largohen nga pjesëmarrja në seancën plenare me 19 shkurt 2016 për shkak se me sjelljet dhe veprimet e tyre e pamundësuan zhvillimin e punimeve të seancës plenare” ,njoftimi nga Kuvendi i Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, përkatësisht një pjesë e Kryesisë së Kuvendit ka vendosur të përjashtojë nga seanca nëntë deputetë të opozitës kryesisht nga Vetëvendosja që të largohen nga punët e Kuvnedit të Kosovës, sipas nenit 67 të Kushtetutës.

Të përjashtuar janë Albin Kurti, Visar Ymeri, Fisnik Ismaili, Shqipe Pantina, Faton Topalli, Mytaher Haskuka, Aida Dërguti, Salih Salihu, dhe Enver Hoti.

Ndërpritet seanca

Opozita sërish hedh gazin lotsjellës, ndërsa ka njoftuar për zëvendësimin e deputetit të PDK-së Rrustem Mustafa Remi.

Veseli i ka kërkua ta lëshojnë seancën deputetët më shëndetlig, dhe që ventilatorët ta largojnë gazin lotsjellës. Dhe ka shpallur pauzë 5 minutëshe.

E hodhën edhe një gaz lostjellës sërish.

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli kërkon ajrimin.

SHQIPTARI.EU

 

Bëhet gati të fillojë séance, të shohim se çfarë do të pjellë…

 

Deputetët e Kuvendit të Kosovës po rikthehen në vendet e tyre, zilja vazhdon të bie pa pushim, pas më shumë se një orë pauze e shpallur vetëm për 5 minuta. Dhe pavarësisht lavdatave që ThaçI ia bëri Kadri Veselit.

Deputetët e LDK-së nuk po heqin dorë që seancat të mbahen në sallën solemne.

Besa Gaxherri e ka kritikuar opozitën duke thënë se me sjelljet e sotme, po e pengon liberalizimin e vizave, pasi sot Kuvendi duhej të miratojë një ligj të rëndësishëm për këtë çështje. SHQIPTARI.EU

Thaçi vazhdon të fyejë! “Nuk zgjidhem sot president”

Hashim Thaçi vazhdon të flasë me vrerë për kundërshtarët.

Ai tha se zgjedhja e presidentit do të bëhet në momentin e duhur kushtetues, duke përfillur periudhën kohore, dhe respektimin e ligjit dhe procedurave kohore.

Thaçi ka vazhduar ti quajë epror tre liderët e opozitës, duke thënë se edhe kjo sjellje e sotme ishte e paqytetëruar, jo e duhur dhe aspak njerëzore.

Ai tha se nuk do të shkohet në zgjedhje, dhe se fitues do të jenë dy partitë shtetformuese, PDK e LDK, se ato do të mbahen në 2017 në vjeshtën e 20170ës ato lokale dhe në qershor 2018 ato nacionale.

Ai tha se kjo që po ndodh si tani në Kuvend, ka të bëjë vetëm me ambicie të vogla, personale dhe të ngushta.

Thaçi duke folur për fjalimin e tij, të dy ditëve më parë, tha se nuk ishte provokim, kur kishte thënë se ikën protestuesit me bisht nën shalë dhe si qyqar.

“Mesazhi im ka qenë i drejtuar drejt tre liderëve opozitarë, e jo për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Thaçi

Ai tha se është keqkuptuar deklarata e tij, duke fshehur të vërtetën, tha se s’kem mujt me i prit me qaj, se ‘raki s’kemi mund me qit’.

“Nuk tërhiqemi për asnjë centimetër nga agjenda jonë”, tha Thaçi me fjalorin konfuz, të paqartë.

SHQIPTARI.EU

 

Qytetarët pa bishta ia kanë hequr lëkurën regjimit të ‘gjarprit’

Seanca ka filluar sot me një fjalim që e mbajti kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri duke thënë se qytetarët pa bishta ia kanë hequr maskën regjimit mashtrues.

Ju e keni shpallur regjim antidemokratik, sundimtarësh, dhunshëm po e mban shtetin të kapur, po mban seanca të dhunshme, deputetët po i kidnapojnë dhe mbajnë në burgje, i fusin armët e zjarrit në selitë e opozitës, gjuajnë gurin dhe fshehin dorën.

Kjo qeveri ka filluar si regjim dhe po përfundon si regjim, regjimi Mustafa Thaçi-Mustafa, nuk ekziston më, tha Ymeri. SHQIPTARI.EU

  • Në momentin kur Kryetari Kadri veseli ishte duke e lexuar deklaratën, dy deputet e opozitës, Shqipe Pantina dhe Enver Hoti kanë hedhur gazin lotsjellës. 

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, e lexoi mezi një deklaratë të propozuar nga shumica në Kuvend, që të marrin vendim për ti mbrojtur dy deputet të Kuvendit të Kosovës, Anton Quni dhe Rrustem Berisha, udhëheqës në betejën e Koshares dhe të brigadës “Agim Ramadani”.

 

Ndërmjet tymit të gazit lotsjellës, shumica e deputetëve në këmbë dhe jashtë thuaja, me 79 vota pro është miratuar deklarata e Kuvendit që merr në mbrojtje deputetët që u dënuan nga një gjykatë në Serbi.

Më pas kryetari Veseli e ndërpreu seancën për pauzë 5 minutëshe, por që po vazhdon.

Shqiptari.eu

 

 

Fjalim po mban kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, po mban fjalim duke thënë se qytetarët pa bishta ia kanë hequr maskën regjimit mashtrues.

Ju e keni shpallur regjim antidemokratik, sundimtarësh, dhunshëm po e mban shtetin të kapur, po mban seanca të dhunshme, deputetët po i kidnapojnë dhe mbajnë në burgje, i fusin armët e zjarrit në selitë e opozitës, gjuajnë gurin dhe fshehin dorën.

Kjo qeveri ka filluar si regjim dhe po përfundon si regjim, regjimi Mustafa Thaçi-Mustafa, nuk ekziston më.

Dy deputet të Kuvendit të Kosovës, Anton Quni dhe RRstem Berisha. Shqiptari.eu

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...