Published On: 18 Prill, 2016

Filloi protesta antiIvanov në Shkup, protestuesit me fotografi të prokurores Fatime Fetai (FOTO)

  • Shkupi nis një tjetër protestë të madhe qytetare kundër regjimit. Para Prokurorisë Speciale Publike janë mbledhur një grup i madh i qytetarëve.

Pritet një tubim i madh para Parlamentit, i cili do të ndiqet nga mijëra njerëz.

Protestat e shoqërisë civile, të cilave iu bashkëngjit edhe opozita maqedonase, po vazhdojnë tashmë një javë në Shkup, ndërsa ndërkohë iu bashkëngjitën edhe qytete tjera të mëdha, si Manastiri, Strumica, Velesi, Shkupi…

Kërkesat e protestuesve janë dorëheqje e presidentit Gjorge Ivanov, nga i cili kërkohet gjithashtu të tërheqë vendimin për faljen e politikanë, mbi 50 sosh, kryesisht nga parti në pushtet, VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit, të cilët hetohen për krime të ndryshme zgjedhore, korrupsion e ngjashëm. Përkrahje protestuesve dhe Prokurorisë Speciale Publike sot u dhanë edhe një numër subjektesh opozitare shqiptare.

Ajo që bie në sy në protestën e radhës në Shkup, është mbajtja e fotografive të prokurores shqiptare të PSP-së, Fatime Fetait, e cila është bërë yll i rrjeteve sociale dhe i një pjese të medias që s’janë nën ndikimin e pushtetit, për paraqitjet e saj të vendosura në luftën kundër krimit në Maqedoni.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...