Published On: 13 Maj, 2016

FIFA sot vendosë për pranimin e Kosovës

FIFA sot do të vendosë nëse do të pranojë Kosovën në këtë organizatë.

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) sot do të mbaj ditën e dytë të Kongresit të 66’ të saj, ku ndër të tjera do të vendosë edhe për pranimin ose jo të Kosovës.

Çështja e Kosovës do të shqyrtohet në pikën e 15’ të ditës, më Kongresin që është duke u mbajtur në Meksiko City.

Kosovës për t’u anëtarësuar në FIFA i duhet një shumicë e thjeshtë e votave, apo 105 vota nga 209 anëtarë sa ka kjo organizatë.

Kosova javë më parë ëshët anëtarësuar në UEFA dhe në rast të pranimit sot në FIFA, atëherë do të merrte pjesë në kualifikimet për Kupën e Botës që do të mbahet në Rusi në vitin 2018, ku do të inkuadrohej në Grupin H ose në Grupin I. /Express

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...