Published On: 25 Mars, 2016

“Fetih”, një film turk me heroin e shqiptarëve – Skënderbeun

Një version i shkurtër i shqipëruar sjell momentet më interesante të këtij filmi me pjesët ku ushtria osmane pëson humbje të mëdha me dhjetëra herë në Krujë nga ushtria shqiptare

Producenti i njohur turk Faruk Aksoy, në dekadën e fundit ka sjellë një seri të filmave të metrazhit të gjatë, që për tematikë kanë historinë e Turqisë Osmane.

Në filmat e tij paraqiten detaje nga luftërat e Sulltan Mehmetëve ndër breza, përfshirë edhe luftërat e tyre në territoret e shqiptarëve, kryesisht betejat e njohura në Krujë.

Filmi “Fetih”, paraqet dhimbjen e turqve dhe tentimet e tyre për të pushtuar Krujën dhe për ta vrarë mbretin e shqiptarëve, Gjergj Kastriotin – Skënderbeun.

Ndërkohë një version i shkurtër i shqipëruar sjell momentet më interesante të këtij filmi me pjesët ku ushtria osmane pëson humbje të mëdha me dhjetëra herë në Krujë nga ushtria shqiptare, me në krye strategun, prijësin e shqiptarëve, Skënderbeun.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...