Published On: 28 Shkurt, 2016

Festa për Pavarësinë e Kosovës i bashkoi familjet mërgimtare

  • Në Pfaffenhofen u kremtua 8-të vjetori i rishpalljës së Pavarësisë së Kosovës

Për “Shqiptari.eu”

Shkruan: Maxhun Smajli

Nën organizimin e ShKSh “Salih Çekaj”, në Pfaffenhofen të Bayernit, u kremtua 8-të vjetori i rishpalljës së Pavarësisë së Kosovës. Kjo ngjarje e rëndësishme për popullin shqiptarë, bashkoj familje të shumta mergimtare që jetejnë e punojnë në këtë republikë gjermane.

magjun2
Tubimin e shpalli të hapur veprimtari i njohur i çështjës kombëtare, plaku i urtë, Mehmet Koka. Ai, pasi përshendeti të pranishmit mes tjerash tha: “Jemi tubuar sonte për të festuar 8 vjetorin e rishpalljës së Pavarësis së Kosovës për të cilën punuam aç shumë. Pra, ne mergimtarët, si askush më shumë, kemi arsye për të festuar. Andaj, të festojmë. Urime!”
Ndryshe nga herat tjera, sonte, programi festiu u drejtua nga voglushja mergimtare, Era Kolgeci, e cila para të pranishmëve ftoj poetin e njohur mergimtar, Sylë Bajramin, i cili recitoj poezinë:
Këtë vit më erdhi më heret Pranvera

Këtë vit më erdhi më heret Pranvera,
luleboret dolën kur dimri kish tretë.
Blegerimë delesh që e sillte era,
ma bënin me dije se sot nuk jam vet.

Në pragun e derës, ku rrinja këtë mot,
e pritnja diellin që të dalë mbi kodër.
Gjumin dhe bukën po e lë me një anë,
se dikund nga larg po e ndëgjoj një lodër.

Është valle e krushqve që po vijnë nga mali
Lahuta, legjenden sikur e harroi-
Qendisur me plagë, zbret legjenda vet
para këti pragu bashkë me ne të vallëzoj.

Shkund pluhurin e kohës-tash e njëqind vjet,
Melodi që shthurej nga krismë e martinës,
Janë trima tjerë por një amanet,
Që stolis Tiranën e rrugët e Prishtinës.

Si lule gjergjefi në valën e Pamvarësisë-
Është Legjenda vet, bashkë me trimat tjerë,
Betimi i mbështjellur si nuse në Flamur
Rrin mbi supe trimash në këtë festë, në këtë pranverë.

magjun3 magjun1

Ndërsa, në emër të Aktivit të LDK-s në Starnberg, të pranishmit i përshendeti, Hajzer Gashi, nënkryetar. Mëpas, si shprehje nderimi për kontribut të dhënë në allim, u vëndos që në këtë mbramje të veçantë t’u ndahet Mirënjohje disave prej tyre. Me këtë rast me Mirënjohje për kontribut të dhënë në interes të çështjës kombëtare u nderuan; Enis Zeneli, Argjent Ferizi, Luan Hoxha, Arianit Gubetini, Bajram Muli, Mustaf Shala, Shaban Muli, Xhemail Berisha-Daja, Shahin Baliu, Imer Grajçevci, Azem Daka, Ardian Ndreka, Rafet Mehmeti dhe Blerim Cakiqi.
Një Mirënjohje e veçantë iu nda kryetarit të ShKSh “Salih Çekajt”, Osman Ferizit. Në mbledhjën e radhës së kryesisë së shoqatës me anëtarësin e gjerë ishte marrë vendim që kryetari i kësaj shoqate të nderohet me Mirënjohje për punën e madhe që po bënë; duke i mbajtur bashkatdhetarët të bashkuar, duke e futur shoqatën në një rrugë të mbarë, me punën e të cilit, kuptohet me ndihmen edhe të shokëve të tjerë, ka bërë që kjo shoqatë të dallohet si shoqata më e suksesshme në Evropë. Andaj, ishte vëndosur që pikërishtë në këtë mbrëmje festive edhe t’i ndahej. Mëpas, të pranishmit në sallë, deri në orët e vona, i argëtoi këngëtarja e mirënjohur, Benita Pula.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Vallëzoni e gëzohuni miku im Osman Ferizi, keni shumë arsye të gëzoheni. Ju jeni një ndër organizatorët më të mirë. Ua kam lakmi për organizimet shumë të mira, për çka ju përgëzoj juve dhe bashkëorganizatorët e Shoqatës tuaj ” Sali Çekaj” cilën juve e drejtoni në cilësinë e kryetarit. Dy akademitë që keni organizuar për Heroin e Kosovës Salih Çekaj dhe presidentin dr. Ibrahim Rugova, nuk kam pasur rastin të shoh organizime më të mira, Ju lumtë !

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...