Published On: 9 Maj, 2016

Fenomeni Linda Morina dhe mediat

 

 

Deri vonë, njerëzit e sëmurë për famë futeshin cullak nëpër stadiume futbolli në momentet kur luhej ndonjë ndeshje e rëndësishme e cila transmetohej gjithandej nëpër televizione. Për aq sa di unë, kameramanët e televizioneve, tani më e kanë ligjërisht të obliguar që në momentin kur njerëzit e tillë të futen në fushë ta ndërprejnë transmetimin, përderisa personi i tillë të largohet me forcë nga fusha. Prandaj edhe skandale të tilla nuk po ndodhin më.

Një rast analog e kemi për një kohë të gjatë në Kosovë. Linda Morina, një femër e sëmurë për famë ka gjetur mënyrën për të arritur qëllimin e saj. Ajo po u këndon personaliteteve të jetës publike, e sidomos politikanëve. Këngët i improvizon aty për aty, i këndon shumë keq, duke baltosur çdo gjë që e nxjerr nga goja.

Linda s’po mërzitet për këtë gjë, sepse me sukses po arrin qëllimin e saj. Po bëhet e famshme fal mediave. Mediat online e publikojnë për të rritur klikime me çmenduritë dhe budallallëqet e saj. Të njëjtën gjë po e bëjnë edhe disa media të televizionit dhe radios, kurse ajo po bën famë.

Nuk është etike që sëmundja e saj për famë të keqpërdoret nga mediat duke u tallur me të.

Fama e saj në media i ka lënë nën hije personalitetet kulturore me vlerë të estradës sonë.

Dikush duhet të përkujdeset që këtij malli bajat kulturor të mos i lihet kaq shumë hapësirë në mediat tona. Kujdestari më i mirë që kjo të mos ndodh jemi ne. Ta injorojmë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...