Published On: 22 Prill, 2016

Fejton i ri ekskluziv: Si i shpëtuan vrasjes publicisti Shefqet Jashari – Strofci dhe truproja e Rugovës Ukshini

Së shpejti GAZETA SHQIPTARI.EU, së shpejti ju sjell rrëfimin ekskluziv për krimin e organizuar në Kosovë, tentim vrasjet e figurave publike, pozitive dhe negative, se si u zhvilluan këto aksione dhe nga kush u porositën, si u penguan shumë prej vrasjeve të porositura. Falë këtyre ndërhyrjeve shumë prej tyre janë gjallë dhe dëshmojnë për krimet famoze në Kosovë gjatë dhe pas luftës, në kohën e mbjelljes së krizës së thellë të identitetit shqiptar.

Si u kundërshtua dhe u shpëtuan nga vrasja Shefqet Jashari – Strofci (publicist) dhe Ukshin Haliti, komandant lufte dhe truproje i presidentit historik të Kosovës Ibrahim Rugova? Si rrodhi biseda me njërin nga drejtuesit e SHIK-ut (afër Grandit)? Në cilën dhomë u bë biseda, kush ishin prezent? Si tentonin ti paraqisnin këta atdhetar kinse ”të paguar nga Serbia” dhe kundërshtar të UÇK-së? Cili ishte kolegu dhe eprori i G2 prezent aty, si erdhi edhe deri te kërcënimet me armë pasi ishin të armatosur me leje armësh nga forcat e NATO-s? Si nuk kishte dijeni ky alamet drejtori i SHIK-ut, se çfarë raportesh familjare kishin me këta atdhetar, njëri ish i dënuar me dekada i burgosur politik, tjetri komandant i luftës pranë UÇK-së, (kushëri i Naim Miftarit)!?

Si u izoluan dhe ia mësyu UNMIK-u dhe KFOR-i kundër tyre, dhjetëra herë me informacione të rreme dhe të sajuara nga vet SHIK-u? Si iu bastisën shtëpitë me dhjetëra herë, por nuk pati kurrë arrestime apo dënime kundër tyre?

Cila ambasadë e fuqishme perëndimore ndërhyri të ndihmojë dhe si…?

Cilët janë katër udhëheqësit e lart tjerë të UÇK-së, dhe njëri person i lart i sigurisë pranë LDK-së, si arritën ti stoponin vrasjet e tyre pasi veç kishin filluar tentimet, mësymjet dhe përgatitjet për atentate kundër tyre?
Si u sollën GJASHTË (6) armë (revole 9,9 MM) blindshpuse nga Sarajeva për ta vrarë XH-H, F-L, J-K, dhe R-S por edhe R-M?
Sa afër ishin vrasësit dhe pse heshti kreu i ShIK-ut Kadri Veseli  dhe HASHIM  THAÇI kur e dinte shumë mirë se do tu vriteshin ”dostat e UÇK-së” dhe pse i konvenonte ti hiqte (eliminonte) konkurrentët e luftës dhe partisë – PDK, pastaj dhe cili nga këta ”dosta” të tij e kërcënoi Kadrin me vrasje?

Kush u njoftua për këto përgatitje nga Shtabi i Përgjithshëm dhe cili shërbim perëndimor u njoftua dhe kishte njohuri? SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/skandaloze-kim-mehmeti-tradhton-shqiptaret-pas-15-viteve-vllazeri-u-mbeti-besnik-ferckovskit-dhe-zaevit/

http://www.shqiptari.eu/kurthi-i-kumanoves-kush-i-dergoi-kosovaret-atje-per-te-luftuar/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...