Published On: 22 Maj, 2016

Fejton ekskluziv: Çka fshihet prapa këtyre portreteve, cilat janë lidhjet e tyre me vrasjet dhe krimin!

 

Fejton ekskluziv së shpejti në Gazetën online, SHQIPTARI.EU, kush janë figurat udhëheqëse të politikës dhe krimit të organizuar në Kosovë. Portretet faqet e të cilave si keni njohur ende të plota, të mbështetura në të dhëna faktike dhe historike.
Cili është Hashim Thaçi i vërtetë, që kur ai u rrit në Brojë, kaloi azil në Zvicër dhe nga Zvicra deri në postin e kryeministrit dhe presidentit të vendit. Cilat ishin sfidat e tij, cilët ishin miqtë e tij, bizneset apo shkollimi i tij? Si u pasurua ai dhe familja e tij marramendshëm, dhe çfarë sakrifkoi apo pranoi të bënte për të ngjitur majat më të larta të pushtetit dhe pasurisë? Kur do të preket kulla e Thaçëve?
Ku është Azem Syla, dikur një mësues kimie, pastaj azilant në Zvicër ku nuk punoi kurrë, dhe mori letrat e të sëmurit psiqik, komandant i vetëquajtur i i shbit të vetshpallur të UÇK-së, ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Përkohshme të Thaçit, deri tek komandant i Çagllavicës dhe tani banor i pakontestueshëm në Dyzë.
Figura më misterioze Kadri Veseli, nga një djalë i druajshëm fashti, në një njeri që sot flet edhe si kryeministër e president vendi, duke e lënë në hije dhe jashtë loje Isa Mustafën, kryeministrin formal të Kosovës. Cila ishte jeta e tij si azilant në Zvicër, i e shfrytëzonte socialin, student i përjetshëm i Bujqësisë, dhe nga një njeri pa asgjë në Prishtinë në një milioner. Edhe për këtë janë të pakapërcyeshme lidhjet me shërbimet inteligjente fqinje.
Cila ishte rruga e Isa Mustafës nga ministër azili në Gjermani deri në postin e kryeministrit, si jetonte në Gjermani Isa Mustafa, çfarë standardi dhe jete kishte, çfarë ka sot ai dhe familja? Pse ai e ç‘orientoi përfundimisht LDK-në, duke e nxjerrë nga tradita e saj, pse njerëzit më mbështetës të partisë që njihen si rugovist, nuk kanë vend as në elitën e kësaj partie, dhe as përfshirje në qeveri? Si u pasurua kaq lehtë dhe shpejt?
Portreti jo shumë i panjohur i Bujar Bukoshit, vjen me raportet me presidentin Rugova, aferat skandaloze, dhe përpjekjet për ta vrarë Rugovën në vazhdimësi politikisht. Rrugëtimi i tij nga mjeku tek posti i kryeministrit, dhe më pas krijues i partisë PREK-u, për ta shkatërruar LDK-në. Po ashtu do të zbuloni rolin e tij jo pak misterioz në luftë, dhe të pathënat e të panjohurat e 3%, para, gjatë dhe pas luftës.
Xhavit Haliti, figura gri e zi e PDK-së, dhe rrëfimeve të pafundme për të. Por, si do të dobësohet ky dhe çfarë fati e pret? Njeriu i cili që herët ishte identifikuar apo zbuluar se ishte i infiltruar i UDB-së? Dhe deri tek përfshirja në atentate, bashkëpunimi i tij me vrasës dhe krimin e organizuar. I akuzuari nga shërbimet e NATO-s si njeriu më i fuqishëm i nëntokës në Ballkan, po udhëton drejt një fati të panjohur.
Rexhep Selimi, nga një njeri problematik dhe i varfër, i akuzuar për tradhti ndaj Adem Jasharit, i përfolur për shumë situata dhe vrasje, i shndërruar në biznismen nga hajnitë dhe uzurpimet e pasluftës, është një portret me plot mistere të tjera.
Sylejman Selimi, nga një njeri i pashkolluar, i dënuar për dhunim dhe raste të tjera lufte, i bërë ambasador, diplomat, ka jo pak të panjohura që publiku duhet ti dijë.
Fatmir Limaj, nga një student i juridikut para luftës, i shndërruar në milioner, i akuzuar në Hagë dhe për korrupsion në vazhdimësi, a do të arrijë ti mbijetojë akuzave të speciales. I dyshuar për lidhjet e tij me vrasësit dhe me ekzekutorët (vrasësit) e vrasësve dhe me krimin e organizuar është një tjetër portret që ju do ta eksploroni.
Meqë PDK-ja është klub hajdutësh dhe kriminelësh, portretet negative aty nuk kanë fund.
Sami Lushtaku, është një tjetër figurë se saj, i cili nuk kishte as tetë vjet shkollë, që punonte stallar, e u bë milioner, pavarësisht përplitjeve tani nëpër gjykata.
Sabit Geci, është një tjetër portret i tmerrshëm, që tani ndodhet në liri, me pazaret për të shpëtuar nga specialja, një treg që ende nuk është mbyllur. Nga një njeri prej një të burgosuri për vrasje e vjedhje, i kthyer në një njeri të tmerrshëm.
Fejtoni vazhdon edhe me figura të tjera mediokre të përfshira në krimin e organizuar dhe në dëmtimin e interesave shtetërore. Gazeta SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Diaspora thotë:

    More shpirtra te kelbur te flliqt ne ju njofim qfar asylantash keni qen qasi kategorije edhe dot mbeteni se hajnin nuk keni shanc ta shfrytzoni as ju por as thmit e juj vetem se do te mbeteni per popull te pa vler shum keq qe edhe thmive e nipave te juj dot ju leni pasoja more njerz shtaz te prisht qashtu keni qen ne zvicer qashtu keni mbet dhea keq do te shkoni sepse i meritoni gjith te kqijat populli dot ju trajton si sad dhe qau ma mir mos u takoni me popull te ndershem sidomos ne diaspor sepse sht vllazri miqasi nuk mund te ju ndihmojn

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...