Published On: 18 Mars, 2016

Fehmiu, gjatë viteve ’80, aktori më i madh i botës komuniste në Evropë

Nga Valeria Dedaj

Në vitin 1972 aktori Bekim Fehmiu do të vizitonte për herë të parë Shqipërinë. Pas takimit me artistët në Tiranë, aktori vizitoi Krujën dhe Durrësin, amfiteatrin dhe muzeun arkeologjik, Gjirokastrën, Sarandën dhe Butrintin dhe në fund Shkodrën, ku familja e tij ka jetuar për njëfarë kohe. Vizita e dytë e tij në Shqipëri ishte në vitet 2000 i ftuar nga regjisorja Vera Grabocka në spektaklin “Duam më shumë Shqipërinë”, kur e kishte mbyllur karrierën në teatër dhe kinema. Dje gjatë një homazhi përkujtimor në Akademinë Marubi, artistë dhe dashamirës të roleve të tij, morën pjesë në promovimin e monografisë “Bekim Fehmiu Odiseja i Kosovës”, i gazetarit Fahri Musliu. Gazetari tregon se si e ka njohur aktorin Fehmiu, edhe përse e cilëson atë me bindje të plotë, si një nga artistët më të mëdhenj, jo vetëm shqiptar, por dhe në evropian.

Zoti Musliu, si e keni njohur aktorin Bekim Fehmiun?

Bekim Fehmiun për herë të parë e kam njohur në film. Në vitin 1966 te “Mbledhësit e Puplave” dhe më pas tek “Odiseja”, në rolin e Uliksit, me të cilin arriti kulmin e tij. Edhe pse ai ishte i ri në kinematografi, në serialin televiziv në Itali, është shpallur një ndër më të ndjekurit e asaj kohe.

E keni takuar nga afër?

Me Bekimin jam shoqëruar dhe më pas, atëherë kur gradualisht u tërhoq nga aktivitetet ndërkombëtare, në fund të viteve ’80 dhe fillim të viteve ’90. Që atëherë jemi takuar gati rregullisht. Kemi qenë miq, kemi debatuar dhe kemi kundërshtuar njëri-tjetrin për shumë gjëra. Mirëpo ai ka qenë një person poliedrik me kode shumë të fuqishme profesionale dhe njerëzore. Një poliglot, i cili në të gjithë filmat ka luajtur në gjuhën origjinale, qoftë në frëngjisht, serbo-kroatisht, maqedonisht, gjuhën rome te filmi “Mbledhësit e Puplave”, por edhe në anglisht, spanjisht etj. Është një fenomen, gjuhën angleze për në filmin “Aventurierët” e ka mësuar për dhjetë javë, kjo gjë është për në Guinness. Kemi folur mjaft bashkë, mirëpo për fat të keq Bekimin e kam njohur më tepër, edhe duke punuar për librin. Jam futur në intimitetin, si dhe në pjesët më eksplozive të jetës së tij.

Pas takimeve që keni bërë me të, botoni një monografi…

Jam munduar që Bekimin ta sjellë në opinionin shqiptar dhe në atë serbokroat, por monografia do të botohet dhe në serbisht, për qytetarët apo dashamirësit e tij. Ky botim mban pjesë që nga lindja e tij, deri në datën e vdekjes, më 15 qershor 2010. Kjo monografi ka qenë një obligim i imi personal, sepse ai ka qenë një figurë e madhe e kinematografisë botërore, madje do të ishte dhe krim po të mos e bëja një punë të tillë.

Duket si një borxh ndaj tij?

Shkaku tjetër është se ka qenë shumë human dhe miqësor. Kam dashur që Bekimit t’ia laj borxhin si mik. Mendoj se e kam përjetësuar në këtë vepër, dhe pse ai është i përjetësuar në filmat e tij, që nuk do t’i “zhduken” kurrë në krahasim me aktorë të tjerë të teatrit; për shembull siç është Moisiu i Madh. Filmat e Bekimit shikohen, dramat e Mosiut jo, prandaj ka mbetur dhe do të mbetet një ndër aktorët më të mëdhenj shqiptarë të të gjithë kohërave. Bekimi do të mbetet aktor i filmit, në teatër i pazëvendësueshëm ka qenë Moisiu. Bekimi pak ka luajtur në teatër dhe atje ku ka luajtur, nuk ka luajtur në rolet kryesore. Mirëpo, në rrethanat që ka vepruar Bekimi në Beograd, në një konkurrencë tepër të madhe ia ka dalë, që të jetë aktori më i madh i ish- Jugosllavisë, por dhe i Evropës komuniste të viteve ’60, ’70 dhe ’80, duke arritur deri në Hollivud.

Bekimi ishte dhe një shqiptar i madh…

Sigurisht që po, edhe pse shumë njerëz në Kosovë nuk e konsiderojnë që nuk ka qenë shqiptar i madh, sepse nuk ka luajtur dhe nuk ka folur shqip në filma. Habitem, kur disa njerëz të ashtuquajtur intelektualë apo njerëz të kulturës dhe të politikës kanë një qëllim injorant ndaj Bekimit, jo vetëm sepse nuk ka luajtur shqip, por dhe sepse ka qenë gjoja i martuar me një sllave. Ata e quajnë serbe, por bashkëshortja e tij nuk është serbe, ajo ka një familje të përzierë; malazeze, kroate, serbe dhe boshnjake. Ky është teprimi kryesor, mirëpo Bekimi e ka pasur kodin e vetë të madh. Ai ka mbajtur një qëndrim shumë të madh patriotik, që është shqiptar. Nuk ka pranuar për asnjë arsye që të bëjë ndryshime në mbiemrin e tij, qoftë dhe përkundër kushtëzimeve që ia kanë vënë producentët apo regjisorët e asaj kohe. Atë e kanë falënderuar thjesht. Fjalia që ka thënë është: “Këtë emër ma kanë vënë prindërit. Ky emër nuk është vetëm për prindërit e mi, por dhe për kombin tim”. Fjala Bekim domethënë shumë.

Po marrëdhënia e tij me shqiptarët?

Bekimi ka vuajtur mjaft për pozitën e shqiptarëve në Shqipëri, për pozitën e Kosovës. Bekimi është refuzuar në Shqipëri në vitet ’70, kur ka qenë për herë të parë në vitin 1972. Në mënyrë të heshtur e kanë refuzuar që të luajë rolin e Skënderbeut në filmin “Skënderbeu”. Pastaj nuk ka arritur marrëveshje që të luajë rolin e kolonel Bunker te filmi i Kujtim Çashkut. Por unë mendoj se shkaku kryesor, që Bekimi nuk ka pranuar të luajë në shqip është qëndrimi i tij ndaj profesionit. Ai nuk ka dashur të bëjë kompromise duke improvizuar. Nuk ka bërë kompromise, nëse si ka pëlqyer skenari nuk ka pranuar të luajë kurrë me çdo kusht. Ai është munduar 2-3 herë në Kosovë për të përgatitur një film, “Kur pranvera vonohet” apo “Hamletin” në teatrin e Prishtinës. Në Kosovë pothuajse po harrohet. Nuk është identiteti kryesor; nëse je ti shqiptar, malazez, kroat, apo amerikan. Kryesore është gjinia, personaliteti dhe profesioni yt, identiteti kombëtar vjen më vonë. Mirëpo ekzistojnë identitetet kombëtare dhe kulturore. Bekimi të dyja këto i ka kultivuar në maksimum. Ai nuk ka luajtur në gjuhën shqipe, por e ka dashur kombin shqiptar. Është munduar të kontribuojë që ai të afirmohet. Bekimi në vitet ’70 në promovimin e filmit, “Aventurierët”, në pritje prezantohet me veshje të stilizuar kombëtare. Kjo ka qenë një habi e madhe. Gazetat e kohës shkruanin: “Për çfarë arsyeje Bekimi e bëri këtë? Çfarë është ky promovonim?” E dyta, Bekimi kurrë nuk është quajtur aktor serb, kroat, apo slloven, por është quajtur aktor jugosllav me prejardhje shqiptare, nga Kosova.

Pozicioni i tij në Shqipëri dhe Kosovë

Bekim Fehmiu ka qenë dhe mbetet aktori shqiptar më i madh i të gjithave kohërave. Madje gjatë viteve 1970-‘80 ka qenë aktori më i madh i botës komuniste, i asaj kohe në Evropë. Bekimi ende dhe sot e kësaj dite është injoruar nga pushtetet e Shqipërisë dhe të Kosovës. Kur ka qenë në Shqipëri në vitin 1972 është përcjellë nga Agjentët e Sigurimit. Para disa muajsh janë zbuluar dhe dokumentet që e kanë përcjellë Bekimin dhe arsyet që ai është refuzuar, që të luajë rolin e Skënderbeut. Ka qenë një formë hakmarrje, sepse ai ka qenë kritik ndaj pushtetit.

Brus Williams: Një nga figurat më të njohura të kulturës shqiptare

Mendoj se Bekim Fehmiu është një ndër figurat më të njohura të kulturës shqiptare. Edhe pse nuk pati kurrë mundësi të luante një film në shqip, sepse interpretoi në gjuhën serbe angleze e italiane. Për një aktor gjuha e artit është universale. Ai ishte shumë i dashuruar me Shqipërinë dhe e njihte fare mirë kulturën e saj, duke e përfaqësuar më së miri në mbarë botën”.

Biografia

Bekim Fehmiu (1936-2010), i cili u vetëvra në moshën 74-vjeçare, ishte i pari aktor nga Lindja Evropiane, që interpretoi në prodhimet hollivudiane gjatë Luftës së Ftohtë. Ai shkëlqeu gjithashtu dhe në anën e vet të Perdes së Hekurt, në të cilën do të nderohej më vonë si një nga figurat e pakta që i rezistoi nacionalizmit, që i pararendën luftërat etnike të nëntëdhjetës në Ballkan. Ai shkëlqeu në “Mbledhësi i puplave2, 1967 që fitoi dy çmime në Kanë dhe u nominua për Oscar. Rolet e tij në “Prova speciale”, “Odiseja”, “Aventurieri”, “Rruga”, “Dezertori”, përmenden si kryevepra. Ka bashkëpunuar me John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Show, Dirk Bogart, Sharl Aznavur, Irene Papas, Claudia Cardinale etj. I martuar me aktoren Branka Petric, ishte nga ata njerëz që nuk e braktisi në asnjë moment Beogradin ku lëvroi teatrin, pasionin e tij natyral. Hiri i trupit të tij u hodh në Lumbardh të Prizrenit në qershor 2010.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...