Published On: 2 Maj, 2016

FC Vaduz i Sadikut dhe Avdiajt fiton pikët e shpresës si mysafir në St.Gallen

 

Arif Ejupi

Ndeshjet e javës së tridhjetenjë të Super Ligës së Futbollit Zviceran, kanë sjellur të papritura të shumta.
FC ST.Gallen, nga të gjithë është llogaritur si favorit në takim me FC Vaduz-in, deri dje i fundit në tabelë.
Mirëpo mysafirët nga Principata e Lihtenshtajnit me angazhim maksimal dhe me lojë kolektive kanë befasuar për të mirë mbi 12 mijë shikues të tubuar në stadiumin “AFG ARENA” të këtij qyteti.
Ata që në minutë e 9-të të lojës kanë kaluar në epërsi 0 me 1 me golin e shënuar nga Moreno Constazo.
Kjo epërsi sikur u ka dhënë zemër mysafirëve ku me atakime të njëpasnjëshme ata prapë kanë shënuar nëpërmjet Constanzos edhe në minutën e 42 të pjesës së parë duke ngritur rezultatin 0:2.
Epërsia e krijuar nga pjesa e parë ka bërë që mysafirët të tregohen të kujdesshëm në ruajtjen e rezultatit. Kohë pas kohe nëpërmjet sulmuesve anësor kanë ndërmarrë ndonjë aksion drejt portës së portierit Daniel Lopar.
Zbatimi me përpikëri i urdhrave të trajnerit Contini ka rezultuar i suksesshëm edhe në minutën 74 kur Nick Von Niderhausern, ka shënuar golin e tretë, me të cilin ka shuar shpresat e vendasve për ndryshim rezultati në favor të tyre.
Disfatën e skuadrës së tij e zbut në minutën e 75 të Edgar Salli duke shënuar golin e nderit.
Ky takim i rëndësishëm për të dyja palët mbyllet me rezultatin 1 me 3 në dobi të mysafirëve ,të cilëve u shtohen shpresat për vazhdimin e luftës për mbijetesë me më të mirët e Zvicrës.
FC Lugano po ashtu e gjendur në pozitë aspak të lakmueshme është parashikuar si fituese në përballje me FC Luzern-in.
Gjithçka ka nisur mirë sepse në minutën e 4-të të fillimlojës tiçinezët kanë shënuar nëpërmjet sulmuesit Donis. Kjo epërsi është ruajtur deri në minutën e 74-të kur Markus Naymar sulmues i mysafirëve ka barazuar në 1 me 1.
Në njëmbëdhjetëshin e parë të tiçinezëve gjatë gjithë kohës kanë luajtur mbrojtësit me origjinë shqiptare Frederik Veseli dhe Ezgjan Alioski. Kurse në përbërjen e FC Luzernit ishin Jahmir Hyka e Hekuran Kryeziu, të zëvendësuar në pjesën e dytë nga Jakob Jantscher, gjegjësisht Nicolas Hass Skuadra e FC Zurich po ashtu me rrezik të përhershëm për largim nga elita helvetike e futbollit ka pësuar debakël nga FC Thun me 0:4.
Mbase ky shpartallim i mbrojtjes së mysafirëve ka pasur si pasojë edhe mungesën e qendërmbrojtësit Burim Kukeli, i cili në këtë ndeshje ka munguar për shkak të dy kartonëve të verdhë.
FC. YOUNG BOYS i Bernës pa ndonjë ngarkesë ka udhëtuar në Cyrich, ngase kuota e pikëve të tubuara deri me tani javë më parë i ka siguruar renditjen në vendin e dytë menjëherë pas Kampionit të shumëfishtë FC Basel 1893.
Megjithatë kjo ekip ka kënaq me lojë të bukur mbi pesëmijë shikues duke mposhtur 1me 2 FC Graschopper-in vendas.
Me karton të verdhë është ndëshkuar Florent Hadergjonaj, i Yong Boys-it , por ka fituar me meritë këtë takim derbi ndërmjet të fortëve ndaj Shani Tarashajt, Alban Pnishit, Florian Kamberajt dhe Mirgim Brahimajt. FC Basel 1893 i njohur që moti si Kampion i shumëfishtë ka zyrtarizuar këtë titull duke mposhtur FC Sionin 2 me 1.
Pjesë e këtij suksesi janë edhe dy reprezentuesit e Shqipërisë, Taulant Xhaka dhe Naser Aliji, të cilët me mjaft sukses po e bartin fanellën e skuadrës më të mirë zvicerane.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...