Published On: 13 Maj, 2016

Fatmir Limaj: Nuk i zbulova unë atentatorët, është dokument i Hagës, dëshmi e oficerit të UDB-së!

  • Fatmir Limaj i është përgjigjur Doruntinë Malokut, vajzës së Enver Malokut, pasi ajo në një prononcim për Gazetën Express, kërkoi sqarime nga kreu i NISMA’s për deklarimet e tij në Gjykatën e Hagës në vitin 2005, se në vrasjen e babait të saj ka marrë pjesë Lutfi Ajazi.

Limaj në përgjigjen e tij pohon se përveç asaj që kishte deklaruar në vitin 2005 në Hagë, transkripti i së cilës doli publik sot, nuk di asgjë tjetër për vrasjen e Enver Malokut.

Ky është reagimi i plotë i Fatmir Limajt: 

E nderuara znj. Doruntina Maloku, ashtu siç edhe e keni përcjellur dhe lexuar dëshminë time në Tribunalin e Hagës të dhënë në maj të vitit 2005, unë asokohe qëllimisht në seancë të hapur gjyqësore kam folur për rastin e prindit tuaj të ndjerë z. Enver Maloku dhe të akademikut të nderuar z. Sabri Hamiti.

E nderuar, gjatë gjykimit tim në Tribunalin e Hagës, nga dokumentet e prokururisë në të cilat kam pasur qasje unë, kam hasur dëshminë e një puntori të sigurimit shtetror Serb (UDB), dhe ai aty në atë dëshmi përpos të tjerave e ka përmendur edhe rastin e prindit tuaj dhe të z. Hamiti.

Unë e kam përdorur atë deklaratë të tij gjatë marrjës sime në pyetje nga ana e prokurorisë së Tribunalit të Hagës me qëllim që sado pak të ndihmoj në zbardhjen e këtyre rasteve, dhe poashtu me qëllimin dhe me shpresën që edhe juve si familje mund të ju ndihmoj për zbardhjen e së vërtetës ajo deklaratë e ati njeriu që siq e thash më lartë ka punuar në sigurimin shtetëror Serb (UDB).

Përpos asaj që e kam thënë në atë dëshmi time (e cila është publike qe 11vite) unë nuk di asgjë tjetër, nuk kam asnjë njohuri tjetër përveq asaj që e kam gjetur në dosjet e prokurorise së Tribunalit të Hagës, e që unë me vetë iniciativë e kam komentuar në gjykatë, siq e thash më lartë për të ndhihmuar sadopak të ndriqohen këto raste.

Shpresoj sado pak t’ju kam ndihmuar.

Me respekt,

F.L

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/fatmir-limaj-lutfi-ajazi-e-zymber-zymberi-pergatisnin-vrasjet-dhe-atentatet-si-ndaj-sabri-hamitit-enver-malokut-ndaj-intelektualeve/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Zenel Shala thotë:

    Fatmir Lima ore faqezi;Ti e masakrove Hoxhen e Bellanices per leket e grumbulluara ne Lugjet e Nishorit.Ti ore faqe zi ke dhunue gruen e XX ne fshatin Pagarushe.Ti e vrave baban e ushtarit tend,B.Sh.nga Banja jote.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...