Published On: 5 Mars, 2016

“Fantazmë” në fund të oqeanit (VIDEO)

Shkencëtarët e “National Oceanic and Atmosphere Administration” kanë gjetur një krijesë të vogël në veriperëndim të Hauait, teksa ishin duke filmuar në fund të oqeanit.

Disa gojëdhëna e quajnë atë Casper, dhe ky oktapod ngjan shumë me fantazmën e filmave të animuar. Është thjesht i bardhë me dy sy të zinj.

Michael Veçhione, i Shërbimit kombëtar të marinës dhe peshkimit thotë: “Kjo me siguri është një specie e papërshkruar më parë dhe mund të mos i përkasë një gjinie të përshkruar”.

Ndërsa CNN shkruan se Octopod apo octopus, të dyja janë të familjes së oktapodëve, por nuk janë e njëjta gjë. Por përveç kësaj, ai është unik dhe për një arsye tjetër.

Ai është i vetmi oktapod i gjetur në thellësira shumë të mëdha. Kamera e montuar në një aparat ndodhej në dyshemenë e oqeanit në një thellësi prej 4290 metrash nga sipërfaqja.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...