Published On: 13 Tetor, 2016

Familja Ndrecaj viktimë e OZNA-s dhe UDB-së

 

  • Mehmet Ramë Ndrecaj

Gjyshi im Mehmet Ramë Ndrecaj njëri nga krerët e Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, i cili pas aneksimit të Kosovës nga forcat partizano-çetnike dhe pas asgjësimit të dokumenteve të Konferencës së Bujanit 1943/1944 kishte strehuar dhe mbajtur një kohë të gjatë krerët e Ballit Kombëtar në kullën e tij përfshirë edhe Ismajl Bafti Goranin, ishte viktimë e regjimit antishqiptar. Pas largimit të batalionit Nacional Demokrat nga Kosova për në Damaskë të Sirisë arrestohet njëri nga bashkëluftëtarët, veprimtarët e axhës Smajl, Shaban Nuhë Ndrecaj në fshatin Vraniq të Suharekës dhe zhduket pa gjurmë sot e kësaj dite. Vritet Asllan Ndrecaj në Biti të poshtme të Shtërpcës, ndërsa shumica e familjes Ndrecaj, i nënshtrohen një terrori të paparë nga OZNA dhe më vonë nga UDB-ja serbo-çetniko komuniste. Gjyshi im Mehmet Ram Ndrecaj vdiq në vitin 1979. Kemi shumëçka për të shkruar dhe thënë. Xhaxhain e madh ma vranë në spitalin e Prizrenit pse ishte korrier i familjes së Rexhë Hasanit nga Kukësi. Ozna e vrau dhe zhduki pa gjurmë në vitin 1956. Ndërsa, babai im u detyrua të largohen nga atdheu në vitin 1969, atëherë kur kam lind unë dhe më kishte lënë vetëm 5 muajsh.

Hamdi Ndrecaj

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...