Published On: 14 Maj, 2016

Fajtorët kryesorë për imunitet të dobët

Ushqimet e pasura me yndyra ndikojnë negativisht në sistemin imunitar dhe obezitetin, si dhe ushqimet e tilla mund të zvogëlojnë aftësinë e organizmit për t’i luftuar infeksionet

Ju mund të provoni të përdorni rregullisht vitamina shtesë, por asgjë nuk mund të përkeqësojë ose të përmirësojë sistemin tuaj imunitar sikurse ushqimi. Sidomos në sezonin e gripit duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë ushqimit që e konsumoni sepse disa ushqime të caktuara definitivisht janë fajtorët kryesorë për problemet në lidhje me imunitetin.

– Sheqeri: Sheqeri për një kohë të gjatë konsiderohet si një produkt jo i shëndetshëm ushqimor, sepse përmban zero vlera ushqyese dhe dëmton dhëmbët e trurin. Gjithashtu, nivelet e larta të sheqerit në gjak zvogëlojnë aftësinë e trupit për t’i luftuar bakteret dhe viruset. Mjekët rekomandojnë që gjatë sezonit të gripit të shmangen ëmbëlsirat, pijet joalkoolike të gazuara dhe të pagazuara, çokollatat, etj. Në vend të kësaj, përpiquni për të ngrënë oriz me ngjyrë kafe dhe thjerrëza, sepse këto e stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe ruajnë imunitetin në një nivel të qëndrueshëm, shkruan sot gazeta ‘ZERI’.

– Ushqimet e skuqura në vaj: Ushqimet e pasura me yndyra ndikojnë negativisht në sistemin imunitar dhe obezitetin, si dhe ushqimet e tilla mund të zvogëlojnë aftësinë e organizmit për t’i luftuar infeksionet në periudhë afatgjatë, por edhe të disa llojeve të kancerit. Ekspertët këshillojnë që të zëvendësoni mishin e kafshëve me fasule ose perime të pasura me proteina.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...