Published On: 21 Prill, 2016

Fadil Hoxha: Bira e miut – 300 grosh!

Grupe të rinjsh ishin arrestuar para disa vjetësh për këngën ”Fadil Hoxha – faqezi, nuk e la të bashkohet Kosovën me Shqipëri”. Edhe ndaj kërcënimit të tij për vrimën e miut, mori përgjigjen: “çka po thotë ai qen larosh, bira e miut treqind grosh!”
Gani MEHMETAJ

Kështu ishte gjendja në pranverë të vitit 1981, pak javë pas shpërthimit të demonstratave dhe ndërhyrjes së policisë. Miti për Titon u thye. Jugosllavisë nuk mund t’i thuhej më vendi i vëllazërim-bashkimit e bashkëjetesës, sikurse e propagandonin politikanët e mediat. Edhe trushpëlarët që s’bënin tjetër pos që flisnin si në delir për Titon e për Jugosllavinë, sepse grupe me tru të shpëlara nga propaganda jugosllave gëlonin, nisën të belbëzojnë jo se ndryshuan mendim, por pse papagallia e tyre ua cingëriste nervat shumicës. Mercenarët e frikacakët nuk pushonin, mirëpo ajo qe kastë tjetër, e pandryshueshme e cinike. Ata e shisnin lëkurën për pak para, ata e shisnin bashkëkombësin për karrierë, shpërblim a mundësi që ata të shpëtonin.
Me një fjalim kundër demonstrueseve shqiptarë, u shqua Fadil Hoxha, zyrtar i lartë, përfaqësues i Kosovës në federatën jugosllave, ish-partizan, i cili pas luftës i kaloi të gjitha stuhitë, duke arritur të bëhej kryetar i Kryesisë së Jugosllavisë. Ai për televizion e gazeta shkumëzonte kundër shqiptarëve, sepse ia paskan prishur qetësinë. Nisi të numëronte të mirat që na i paska sjellë Jugosllavia, kurse ne, sipas tij, nuk qenkemi mirënjohës, vazhdoi të vinte në pah “ kamjen tonë e varfërinë e atyre” (e kishte fjalën për Shqipërinë e Enver Hoxhës) për të arritur kulmin me shpërthimin e kërcënimit si të fliste një zyrtar serb. “Bira e miut – treqind grosh!” U kërcënua hapur, duke i paralajmëruar ata që dolën në demonstrata dhe ata që i mbështetën se do të futen në vrimën e miut. Ishte diçka primitive për brezin tonë, jo pse kishim ndonjë iluzion për të e sojin e tij, sepse prindërit na kishin treguar kush ishte ai, madje grupe të rinjsh ishin arrestuar para disa vjetësh për këngën ”Fadil Hoxha – faqezi, nuk e la të bashkohet Kosovën me Shqipëri”. Edhe ndaj kërcënimit të tij për vrimën e miut, mori përgjigjen: “çka po thotë ai qen larosh, bira e miut treqind grosh!”
F. Hoxha kishte një biografi me krime të frikshme: vrau elitën intelektuale e aristokracinë e Gjakovës fillimisht, pastaj mori pjesë në zhdukjen e kundërshtarëve të Serbisë që ishin kryesisht intelektualë e njerëz të zotët në pjesët e tjera të Dukagjinit e të Drenicës. Zhduku Kryezinjtë e Gjakovës së pari, sepse ata kërkonin aleancë me Britaninë e Madhe e SHBA-në e jo me Jugosllavinë e Bashkimin Sovjetik. E pushkatoi grupin e luftëtarëve të rezistencës në krye me Gani Kryeziun, pavarësisht paralajmërimit të majorit anglez Simcox se do ta ndiqte për krime lufte. Në kohën e pushtimit fashist të Shqipërisë, F. Hoxha me një grup “Balilash” u pritën nga diktatori Musolini në Romë. Më vonë ndërroi ideologji, u bë komunist dhe u lidh me Serbinë: me Spasoje Gjakoviqin, Dushan Mugoshën etj. Miladin Popoviqin ia mori Enver Hoxha.
Me fjalimin kundër demonstruesve, F. H. sikur i ra oreoli që ia ndërtuan një klan komunistësh servilë mbi baza lokale patriotike. Ishte kjo një shtresë gazetarësh, intelektualësh që i kishin borxh karrierën e banesat. Në këtë mënyrë u përpoqën edhe M. Bakallit t’ia ndërtonin mitin e politikanit modern, duke e prezantuar më të arsimuar se të tjerët, sepse njerëzve u erdhi në majë të hundës belbëzimi i zyrtarëve me të kaluar partizane dhe pa arsimim.
Kjo ishte pasqyra e rrethanave politike në Kosovën e atyre ditëve. Ky ishte Fadil Hoxha, partizan, që nuk ndryshoi as pas dyzet vjetësh.
.
Nga libri: Ëndrra e madhe, fletë të shkëputura ditari 1981-2006 me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Azem Çerkini thotë:

  Emocioni prej pjesëmarrësit në Demonstratat Pranverore të vitit 1981, dhe fjalimet shumë të turpshme të Fadil Hoxhës lidhur me to, nëpër forumet politike të kohës, Fadil Hoxhën ma portetizon si një ndër vasalët më të përbetuar të pushtetit të atëhershëm jugosllav me orientim politik proserbë (Franjo Hërleviq, Stane Dollanc, Nikolla Lubiqiç etj). Andaj, nisur nga ky këndvështrim, është krejt normale se kam mendim krejtësisht negativ për Fadil Hoxhën, aq më tepër kur kam parasysh edhe rolin e tij në vrasjen e Emin Durakut, Pushkatimin e Vëllezërve Maçastena, etj,etj,etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(2)
 2. Mal Uka thotë:

  Ju gjuhetar opinjonist e gazetar jeni bere si defatoret e
  dasmava kur thurnin kenge duke i ra defit e tu ia knaqe ndjenjat ati qe kcente qkerdhelisht ! Rezoluten e Bujanit
  nuk po e permen zotni Gani ! Nuk e paske lexue librin
  e batilit Enver Hoxha ,, TiTistet ! E as rreziku anglo amerikan per shqiperine Po ta kujtoj nje rresht Kur stojniqi e mugosha me Milladinin i kerkojne Enver Hoxhes
  tja dorzon kryezinjet te zene rob nga brigada partizane
  ne Diber Duke i thane se kryezinjet jan kosovar dhe kosova
  eshte e jugosllavise Nese nuk na i dorzon neve kepusim
  mardhenjet me PPSH ! Aty Enveri u thot : Me qe se kosova
  eshte jugosllave dhe kryezite jan te kosoves Une do ua dorzoj Qe ju Ti gjykoni ! Pra ua dorzon udbes Kete e pohon vet Enver Gjagajduri i Partise se shovinizmit te shqiperise Fadil Hoxha , nuk ishte komandant per kohen e masakres se tivarit Brigadat qetniko partizane i kan bere krimet E Fadilin se ka vete puna ku pshurre gjeli ! Jugosllavija ne kosove ka perdore dhune
  Jo Fadil Hoxha Gjithcka eshte bere me Dobrovolno me qyk te zorit Edhe brigadat shqipetare Thonin vellezerit serb !
  Enver Hogja i ka dekorue qetniket generalla deri edhe
  Rankoviqin Cfar force kishte fadili? Kur Beogradi vendoste
  Fadil hoxha ka bere ma te miren e mundeshme
  Fadil Hoxha ne gjog te Bardhe Ugurolla more shqipetar
  Univerzitetin , fabrikat , trepqen , Nuk ishin pjelle serbe
  as deshire e tyre por Fadili me politike ka krijue mireqenje qe sot edhe pase lufte nuk po kemi pamvaresi prej
  shkive Demostratat e 81 i kan sherbye serbise dhe prej aty
  e deri sot nje gjenerate i ka hanger laknat e burgut serb
  Me uji e pa kryp ! Pse nuk flet shqip Gani Mehmeti ? Ku studijove Ti ? Pse nuk bane ti dicka ma mire Ku ke baba i yt More ju e kini thye qafen per te qen komunishta e nikomenishta o cirifuqa
  Rrini mos u merrni me shkarravina e rrena qe nuk i sherbejne as te sotmes e as te se ardhmes Shkrimi i yt
  gani !Pse nuk po i permend fjalet e Fadilit kur ushtrija i shkele dy te rinje ne gjakove Dhe Fadili i drejtohet Nikolla Lubiqiqit : Mos me shtjen ti veshi qizmet ! Mark Krasniqi e ajka e intelektualve shqipetar Kurr nuk kan fole keq per Fadil Hoxhen E do me Fole Gani Mehmeti!!!!
  ?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)
  • Thaqi / Gjakova thotë:

   Të lumtë o Mal Uka, se me të vërtetë ” gazetarët / opinionistat ” e sotëm, shumë më shumë i ngjasin ” defatoreve / Hamides ” se sa profesionit të tyre që mbështesin…?!!! S`kam dhe as që dua t`shtoj diç tjetër, mjafton shkrimi I Ytë i mësipërm….. Përshëndetje

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Sinan Kastrati thotë:

  I nderuari Gani, të përshëndes ngrohtësit nga Suedia!
  Posa e pas emrin tënd, si autor i shkrimit ”Fadil Hoxha: Bira e miut – 300 grosh!” e lexova me dëshirë edhe për një arësye tjetër., të njoh si një burrë të vendosur.
  Po dal te Fadil Hoxha. Këto ditë kam lexua bukur shumë nga historianë, politikanë, gazetarë, analistë e njohës të Fadil Hoxhës dhe kohës kur ai u ngrit dhe kur ai bie nga pushteti bile, nuk jam i sigurt, edhe titulli Hero i popullit në ish RSFJ-në iu ka marr.
  Gani, ato që i ke thënë për Fadilin nuk kam qka të shtoj por jo krejt e ke edhe ti të qartë kur është fjala për Kryezitë e Gjakovës. Ata, si familje, kanë qenë të njohur, psh Riza Beg Kryeziu …. e deri te Gani Beg Kryeziu. Pra, mendoj unë, edhe Familja Kryeziu, personat që i përmenda, nuk janë të pa gjynahe.
  Se sa i ka ndjek Fadili, unë nuk kam lexua dhe nuk dijë.
  Për Fadili, gruan e Fadilit, miqt e Fadilit, mendoj unë Vetoni i ka thënë shumë mirë edhe pse ai flet me tepër si nip i gruas së Fadili, familjes së njohur të Kabshëve të Prizrenit.
  Gani, nuk dua të them se Fadili nuk gjynahe kur është fjala për Masakrën eTivarit, që kurr nuk u ndriqua apo edhe më vonë, në kohën e Demonstratave të vitit 1981 por mendimi im është se ato që i ka thënë dhe i ka punua Fadili, asnjë tjetër në at kohë nuk ka mundur me i bërë.
  Te përshëndes!
  Sinan Kastrati, Suedi
  Malmö, 21 prill 2016
  (sinan.kastrati@hotmail.com)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...