Published On: 10 Prill, 2016

Facebook-u po tmerrohet nga ky trend i ri shqetësues i përdoruesve

Një trend i ri i përdoruesve të Facebook i ka futur frikën pronarëve të këtij rrjeti social.

Sipas një studimi të ri të kryer nga “The Information”, Facebooku është tmerruar nga një trend shqetësues ku njerëzit dita ditës po shpërndajnë sa më pak informacione për jetët e tyre, përcjell Gazeta Blic.

 Njerëzit ende e përdorin me të madhe këtë rrjet social, mirëpo shumica prej këtyre përditësimeve janë nga jashtë – lidhje për faqe tjera apo shpërndarje të artikujve të ndryshëm.

Kjo ndoshta po ndodhë për shkak se njerëzit kanë më shumë kontakte dhe lidhje se kurrë – shumica prej tyre nga e kaluara e largët – dhe ata nuk dëshirojnë të shpërndajnë informacione të jetës së tyre private me këta njerëz.

Por, ky fakt po shqetëson Facebookun për shkak të një fenomeni të cilit faqja i referohet si “context collapse”. Kjo do të thotë se njerëzit shpërndajnë më pak informacione intime – dhe në vend të Facebook-ut përdorin uebsajte më të ri dhe më të vegjël, si Instagram apo Snapchat.

Mark Zuckerberg, CEO i Facebook-ut, ka nxitur stafin e tij që të shfaqin ide të reja për të inkurajuar njerëzit të shpërndajnë më shumë gjëra personale, sipas një raporti nga ‘Bloomberg’, transmeton Gazeta Blic.

Madje, besohet se disa nga përditësimet e reja nga Facebook kanë qenë si pasojë e këtij trendi të ri në këtë rrjet social.

Aplikacioni për telefonë gjithashtu është ridizajnuar, në mënyrë që ta bëjë më të lehtë postimin e fotografive për përdoruesit.

Po ashtu, një lëvizje e re e Facebook-ut për të nxitur njerëzit që të shpërndajnë më shumë nga jeta e tyre, mësohet të jetë synimi i kahershëm i Facebook për të bërë të mundur edhe videot live.

Facebook prezantoi disa veçori të reja për live video në telefonat e përdoruesve këtë javë, e cila ka për qëllim që të bëjë njerëzit më të interesuar në shpërndarjen e videove edhe përderisa ata janë duke kryer aktivitete të mërzitshme. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...