Published On: 18 Janar, 2016

EV GON, EV

Mentor Thaqi 


EV GON, EV

(Prof. Agron Bala, nderim të përjetshëm, vëlla!)
ev Gon, ev,

lajmziu, zemrën ma theu, shpirtin ma gërreu,

virtytin tënd Jetë, s´ta mbulon dot dheu
më rrëmbeu të tërin dhimbja, loti …

o Gon … shtatë herë shtatë …

para syshë mu ngrys dhe moti

hë vdekjen e vraftë morti … më theri me lëngatë

 

jo vëlla, jo … jo qe besa … nuk e pranoj dot

dje sa fuqishëm u morëm ngryk,

sa n´Petrelë … sa n, “Tefta Tashko” … sa …

jo, s´e  pranoj as nesër si sot

lajmziun që shpirtit mi vënë myk

po Çamëria që e doje sa Shkodren, sa Dardaninë …

ajo qanë për ty vëlla, se shpirti i ngrinë
mos të lutem, mos ik Agron Bala

se shpirtin sa mordja ma vrau dhe fjala

jo vëlla, jo qebesa o nip i Daut Boriqit,

rraj e skaj Bale, burrë vepre, burrë fjale

o shkodrani me Plisëbardhësi Taraboshi,

o fisniku kaltërsive Borshi

nuk e besoj, as e pranoj … ti je përjetësisht

në Kronikë Atdheu, në pavdekësi vepre

Kapitull i Ndritur i një dritëjetëvepre t´pafikur
vëlla, më falë të lutem për lotin,

më fal Gon, por unë s´e fali dot mortin

që vrau shpirtin tonë

 

ah, ky Kallnor … ogurzi arbëror

po po, ky janar mortor … i ftohtë akull-borë,

o Gon … sa syri, shpirti loton

VS., 15.01.2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...