Published On: 4 Shkurt, 2016
Bota |

Europa kërcënohet nga 2 mijë luftëtarët e kthyer nga Siria e Iraku

  • Pas kthimit të gati 2.000 luftëtarëve të huaj nga Siria e Iraku, është rritur kërcënimi terrorist në Europë. Një pjesë e këtyre refugjatëve mund të jenë duke planifikuar sulme të reja.

Kështu është shprehur për CNN një zyrtar amerikan, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. Duke iu referuar të dhënave të fundit që disponojnë si europianët, ashtu dhe Uashingtoni, zyrtari në fjalë sqaron se shifra është rezultat i gjurmimit të lëvizjeve përgjatë gjithë këtyre viteve të fundit, nga shërbimet e inteligjencës nëpër botë.

Zyrtari shprehet se italianët janë të alarmuar dhe po ia përcjellin shqetësimin e tyre Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë europianë. Uashingtoni, gjithmonë e më shumë është duke e kthyer vëmendjen nga Libia, ku militantët e ISIS-it ka nisur të krijojnë një lloj pavarësie dhe autoriteti për të urdhëruar sulme në Europë, pa qenë nevoja për koordinimin ose aprovimin e veprimeve të veta nga krerët e Shtetit Islamik në Siri e Irak.

Ende nuk dihet me siguri sesa prej të kthyerve po thurin komplote për të sulmuar shënjestra në kontinentin e vjetër, megjithatë, niveli i kanosjes nuk është aspak për t’u nënvlerësuar. I madh konsiderohet sidomos rreziku i infiltrimit të militanteve të ISIS-it mes refugjatëve që përpiqen të udhëtojnë drejt Italisë nga Afrika Veriore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...