Published On: 23 Maj, 2016
Bota |

Europa e lehtësuar: humbet nacionalisti austriak Hofer dhe fiton i arsyeshmi van der Bellen!

Kandidati i pavarur dhe ish lideri Partisë së Gjelbër Alexander Van der Bellen, ka fituar zgjedhjet presidenciale në Austri, duke parandaluar Norbert Hoferin të jetë i pari kryetar shteti i ekstremit të djathtë.

Hofer ka pranuar humbjen e tij. Në profilin e tij në Facebook ai ka shkruar se falënderon të gjithë votuesit për mbështetje të “shkëlqyer”.

 “Sigurisht që më vjen keq. Por, angazhimi gjatë fushatës zgjedhore është një investim për të ardhmen“, ka thënë Hofer.

Ai tha se do të ishte kënaqësi të ishte president dhe njoftoi se do të vazhdojë të kontribuojë për një të ardhme pozitive të Austrisë.

Këto zgjedhje ishin më dramatiket në historinë e pasluftës në Austri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...