Published On: 28 Mars, 2016

Eurokomisioneri Hahn të mërkurën në Tiranë, PD-PS ende ngërç për “drejtësinë”

  • Komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn mbërrin të mërkurën në Tiranë në takimin e radhës të Dialogut të Nivelit të Lartë Shqipëri-BE.

Hahn do të qëndrojë dy ditë në Shqipëri, ku në përmbyllje të takimit do të ketë një konferencë për mediat me kryeministrin Edi Rama. Eurokomisioneri pritet të ketë takime me liderin e opozitës Lulzim Basha, kreun e Komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi Fatmir Xhafaj, ndërsa axhenda përfshin edhe praninë e tij në Këshillin e Integrimit Evropian të cilin e kryeson deputetja demokrate Majlinda Bregu, ish-ministre e Integrimit.

Vizita e Komisionerit për Zgjerim në BE vjen në një kohë kur politika shqiptare ende nuk ka gjetur dakordësinë për një nga reformat më të rëndësishme, atë në sistemin e drejtësisë. Nëse opozita dhe mazhoranca nuk arrijnë konsensusin deri të mërkurën, Hahn e gjen Tiranën zyrtare sërish shumë larg plotësimit të një prej prioriteteve kyçe për hapjen e negociata për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pikërisht miratimi i reformën në drejtësi.

TEMAT:
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...