Published On: 2 Shkurt, 2016
Bota |

Eurodeputetët: Masa të rrepta kundër emigracionit për ta shpëtuar “Schengenin”

  • Në një kohë tepër të turbullt për zonën e lëvizjes së lirë, eurodeputetët kanë bërë thirrje për masa të rrepta kundër emigracionit, në mënyrë që të shpëtohet zona “Schengen”.

Kriza më e rëndë e refugjatëve dhe emigrantëve që ka prekur Europën, që prej Luftës së Dytë Botërore, ka bërë që të rikthehen kontrollet në disa prej kufijve të brendshëm të Bashkimit Europian, përfshi edhe pak kilometra tej nga vendi ku ishin mbledhur politikanët, në Parlamentin Europian, në Strasburg.

“Nëse dikush mbërrin në Strasburg nga Gjermania, me siguri që duhet të presë të ndalohet për kontroll nga policia në vendin simbolik të quajtur ‘Ura e Europës’”, thotë Sandor Zsiros, reporter i “Euroneës”. “Shumë njerëz janë të frikësuar se, epoka e lëvizjes së lirë brenda unionit mund të marrë fund së shpejti”.

Duke qenë se kriza e emigrantëve mbetet parësore në axhendën politike të BE-së, një eurodeputet holandez tha se të ashtuquajturit emigrantë “ekonomikë” duhet të përjashtohen dhe të kthehen mbrapsht, në mënyrë që të ruhet mbështetja e publikut për njerëzit që u largohen zonave të luftës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...