Published On: 20 Janar, 2016

EULEX-it nuk iu ka mbushur mendja se Lushtaku duhet hospitalizuar

Gjyqtarët e EULEX-it ende nuk janë bindur se Sami Lushtaku duhet të hospitalizohet në QKUK, raporton KTV.

Avokati i tij thotë se përveç kërkesave, ai i është lutur EULEX-it që të ndërmarrë hapa, por është refuzuar.

Në mënyrë që EULEX-i të ndryshojë vendimin, është kontaktuar edhe organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International.
Mirëpo, EULEX-i thotë se gjyqtari nuk ia ka refuzuar Lushtakut trajtimin mjekësor. Ministria e Drejtësisë konfirmon se Lushtaku që nga dita kur është kthyer nga QKUK-ja në burgun e Sigurisë së Lartë, nuk ka pranuar kontrolle mjekësore, në shenjë pakënaqësie me vendimin e gjyqtarit.

Kjo ministri, përmes një përgjigjeje me email, konfirmon se përkundër gjendjes së rëndë shëndetësore të Lushtakut dhe udhëzimit të mjekut që ai të shtrihet në QKUK, urdhri i gjykatës është që t’u nënshtrohet kontrolleve mjekësore ditore, por atij nuk i lejohet hospitalizomi, transmeton Koha,net.
Derisa Lushtaku vazhdon të qëndrojë në grevë urie, misioni i EULEX-it është duke e hetuar atë për arratisjen e dytë të tij që ndodhi në shtator të vitit të kaluar.

Ky mision, përmes një përgjigjeje të shkurtë, pa dhënë detaje, ka thënë se nuk komenton lidhur me hetimet që janë në vazhdim e sipër, as për të konfirmuar as për të mohuar aktivitetet.
Mirëpo, avokati i Lushtakut thotë se hetimet për arratisjen e tij nuk duhet të paragjykohen dhe të ndikojnë që ai të mos hospitalizohet në QKUK.
I shqetësuar me gjendjen e Sami Lushtakut është shprehur edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Në shenjë solidarizimi me Lushtakun, të enjten komuna e Vushtrrisë ka njoftuar se nuk do të ofrojë shërbime për qytetarë nga 11:30 e deri në ora 12:00.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...