Published On: 31 Korrik, 2016

Etnocidi sllavomaqedonas: Shqiptarët në Shkup – pa bukë, pa punë, pa dokumente… (Video)

“Pse fati im ishte kështu, pse unë dhe fëmijët nuk kishim pasur fat të kemi jetën e mirë!!!”

Kjo është Zyrafete Murtezani, nënë e katër fëmijëve, e cila jeton në lagjen Gazi Babë të Shkupit.

Ajo është e ndarë tash e 9 vjet nga burri.

Para disa muajve humbi babën e saj, i cili e mbante gjallë këtë familje pesë anëtarëshe, duke i vendosur në shtëpinë e tij në Studeniçan.

Tani ka mbetur në mëshirë të njerëzve të vullnetit të mirë, meqë me vdekjen e të atit, u shua edhe e vetmja rrogë që vinte në këtë shtëpi, nga pensioni i babës së saj.

“Do ziej patlixhana. Kështu, do t’i bëjë si jemek [v.j. gjellë]! Edhe kështu do e kapërcejmë ditën”, u shpreh Zyrafete Murtezani, kryefamiljare.

Kryefamiljarja meqë ka mbet pa të ardhura, tani po kërkon punë, meqë edhe ushqimin e mbledhur në sirtar, ka frikë se do t’i harxhohet shpejt.

Të gjitha i ka magazinuar jashtë në oborr, meqë frigoriferi nuk i punon.

Tregon se të gjitha këto të mira, i ka mbledh gjatë muajit të Ramazanit, që është edhe muaji i vetëm gjatë vitit, siç thotë ajo, kur fëmijët e saj hanë mish.

Pesë paketime me makaron, dy supa, shtatë litra vaj, gjysmë kilogrami sheqer, po aq kripë dhe pak çaj.

Kjo është e tëra që ka.

“Këtë muaj e kam kaluar shumë vështirë. Këto që kanë mbet janë e tëra që kemi për t’u ushqyer…”, tha ajo.

Hall tjetër që ka zonja Zyrafet është se ajo është me prejardhje nga fshati Bllacë në Kosovë, dhe tash e 19 vjet sa jeton në Maqedoni, nuk i janë lëshuar asnjë lloj dokumenti.

Për këtë shkak e ka edhe të vështirë të gjej punë, por thotë se nuk dorëzohet.

“Vet burrë, vet grua jam. Çka të bësh. Duhesh me duru”, shtoi ajo.

Meqë djali i saj ka mbush 18 vjet, ajo lutet që dikush të solidarizohet me gjendjen e saj të rëndë ekonomike, dhe t’ia punësojë të birin./TV21

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...