Published On: 7 Qershor, 2016

Është hapur panairi i 18-të i librit “Prishtina 2016” (FOTO)

 

Sot është hapur panairi i 18-të i librit në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës, transmeton parrotlla. Panairi do të qëndrojë i hapur për të gjithë deri më 12 të këtij muaji.

Zëvendësministri i kulturës në Republikën e Shqipërisë, Zef Çuni është shprehur i kënaqur që po merr pjesë në edicionin e 18 të panairit.
“Jam i gëzuar që marr pjesë në këtë festë, festë sepse ka rëndësi kombëtare. Ne shqiptarët kemi nevojë të njohim librin e huaj nëpër botë.  Është Europa që aspirojmë të bashkohemi me të e nëpërmjet kuturës e arrijmë këtë. Ju uroj sukses botuesve”, ka thënë Çuni në fjalën e tij, raporton parrotlla.
Organizatorët kanë thënë se do të ketë edhe një varg aktivitetesh, të cilat përkojnë me përvjetorë të mëdhenj të personaliteteve letrare shqiptare dhe botërore:
– 450-vjetori i lindjes së Pjetër Budit
– 400-vjetori i vdekjes së Shekspirit
– 400-vjetori i vdekjes së Servantesit
– 150-vjetori i lindjes së Ndre Mjedës
– 150-vjetori i lindjes së Andon Zako Çajupit
– 100-vjetori i lindjes së Mbretërershës Geraldinë
– 100-vjetori i lindjes së Jusuf Vrionit
– 100-vjetori i lindjes së Esad Mekulit
–   90-vjetori i lindjes së Kasëm Trebeshinës
–   80-vjetori i lindjes së Ismail Kadaresë
–   80-vjetori i lindjes së Rexhep Qosjes
–   80-vjetori i lindjes së Adem Demaçit
Të gjitha këto personalitete do të kujtohen në kuadër të përurimeve, debateve dhe aktiviteteve të tjera në ditët e panairit.
Në këtë panair po marrin pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Shala e të tjerë./parrotlla.net/
4
1
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...