Published On: 7 Tetor, 2016

Ermira e BESËS godet Ahmetin dhe Grubin: Pse po heshtni për rastin “Monstra”?

Rasti “Monstra” dhe rastet tjera të montuara do të rishqyrtohen në një proces të pavarur gjyqësor, në të cilin do të vërtetohet pafajësia e tyre, duke pasë parasysh se janë dënuar pa asnjë provë ose dëshmi, vlerëson nënkryetarja e Lëvizjes BESA, njëheri kryetare e Forumit të Gruas , Ermira Asani – Salija. Ajo madje paralajmëron përgjegjësi penale për ata që kanë faj për dënimin dhe vrasjen e shqiptarëve të pafajshëm.

“Ne si Lëvizje BESA pasi t’i fitojmë zgjedhjet më 11 dhjetor (të cilave BDI po ju ik), do të bëjmë të pamundurën që të arrestohen dhe dënohen ata që inskenuan rastin “Monstra”, bashkë me shumë raste tjera ku pati shqiptarë të vrarë dhe të arrestuar. Kushtetua dhe ligjet tregojnë shumë qartë se kush mban përgjegjësi institucionale për këto raste të montuara dhe fatkeqësisht bëhet fjalë për persona që edhe në zgjedhjet e ardhshme do të kërkojnë votat e shqiptarëve. Vrasja dhe arrestimi i njerëzve të pafajshëm vetëm pse i përkasin një etnie, është vepër shumë e rëndë penale dhe nuk guxon të kalojë pa u dënuar, sado që bëhet fjalë për funksionarë dhe politikanë që në zgjedhje sërish do të shesin patriotizëm para shqiptarëve”, thotë Asani-Salija.

Image result for ermira asani saliji

Rasti “Monstra” u aktualizua sërish, pasi familjari i të dënuarëve Bedri Ajdari, tha se BDI ka pranuar përmes Talat Xhaferit se qëndron pas arrestimit dhe dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm.

“Mu për këtë s,duhet të lejohet të vazhdojë jetën artificiale kjo qeveri që është e keqja e kësaj shoqërie, se bën dëme të pa riparueshme, shkatron jetë të gjeneratave të tëra, etiketon si teroristë një popull të tërë dhe prandaj duhet ta dënojmë në kutitë e votimeve. Sot kur familjarët e të dënuarve në rastin “Monstra” akuzojnë BDI-në se i ka arrestuar, i ka dënuar dhe po i mban në burg, po heshtin edhe Artan Grubi edhe Ali Ahmeti. Pikerisht ata qe do duhej të dalin të tregojnë se a i gënjyen shqiptarët që do të gjejnë zgjidhjeinstitucionale vetëm që të shuhen protestat për “Monstrën”? Protestat janë ndërprerë moti kohë, mes tjerash edhe falë obstruksioneve që pushteti VMRO-BDI , vëllaçku i Putinit, ua bënte protestuesve duke i arrestuar dhe dënuar me dënime të papara, mirëpo zgjidhja e premtuar institucionale prej BDI-së mungon edhe sot e kësaj dite njejtë siç mungon edhe dhënia e përgjegjësisë para popullit”, thekson kryetarja e Forumit të Gruas në Lëvizjen Besa, Ermira Asani – Saliji.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...