Published On: 26 Janar, 2016

Erion Veliaj politikani i “vetëbërë” mbi gënjeshtrën

Mund të kishte qenë ndryshe për Erion Veliajn, mund të mos kishte përqafuar modelin që ka përqafuar dhe sërish mund të kishte bërë rrugë në politikë. Djaloshi 23-vjeçari që dikur u shfaq me MJAFT-in, nuk ishte pa nerv, nuk ishte as pa thelb deri diku, por ai zgjodhi të ishte krejt e kundërta.

Ose më saktë i njëjti e madje edhe më keq me modelin që mëtonte se luftonte me MJAFT-in e tij. Erion Veliaj, po shpërfaq modelin e ri të politikës shqiptare, dhe kur themi i ri kjo nuk do të thotë aspak pozitiv. Erion Veliaj përshkruhej studio më studio nga Artur Zheji si një politikan “self-made” thënë shqip një politikan që është “vet-bërë” pa u yshtyr politikisht nga një model i vetëm.

Por ndërsa Zheji mundohej t’ia atribuonte këtë fakt si meritë para zgjedhjeve lokale të 21 Qershorit, në fakt ai po thoshte një të vërtetë të madhe. Erion Veliaj është vërtetë një politikan “i vetëbërë”, i zhytur me kokë në detin e politikës dhe për të mbijetuar nga tallazet e forta të saj ai ka zgjedhur si kamerdare mbijetese, gënjeshtrën, mashtrimin, pafytyrësinë, butaforinë, manipulimin e çdo gjëje që e rrethon, që i përket, që e identifikon, që duhej ta nderonte dhe ja ta turpëronte dhe me të gjitha këto mekanizma, ai i ka qepur vetes një jelek me të cilin ai synon të shkojë larg në politikë.

Ky model i Erion Veliajt i cili tashmë të vërtetën më të madhe të tij ka vetëm gënjeshtrën nisi një ditë Maji të vitit 2011. Pak kush e kujton tashmë historinë e Griseldës. Ajo ishte asokohe bashkëshortja e kryebashkiakut aktual të Kavajës Elvis Rroshi dhe që në një moment të caktuar u raportua se ishte rrëmbyer.

Opozita e asokohe, Partia Socialiste tentoi ta përdorë fort këtë histori para zgjedhjeve lokale si një akt pas të cilit fshihej qeverisja e atëhershme dhe për këtë çuan fjalë derë më derë në ambasadat e huaja deri edhe në Bruksel duke u çjerrua deri në çmenduri për një pretendim absurd që vetëm 12 orë më pas u fashit.

Griselda kishte vendosur të ikte nga Elvisi se nuk i jepte dot fëmijën që ai priste dhe kjo ishte e vërtetat e vetme. Por ama pak ditë më pas vetë ambasadat e huaja publikuan disa e-maile, dërguesi i të cilave ishte pikërisht Erion Veliaj asokohe Sekretar për Rininë në PS.

“Miq, Një lajm i trishtuar na ka shokuar të gjithëve ne në PS. Natën e kaluar, gruaja shtatzënë e kryetarit të sapo-zgjedhur të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, u rrëmbye në një qendër tregtare në Tiranë. Pasi është keqtrajtuar barbarisht nga rrëmbyesit, ajo është dërguar në një vend të panjohur, ku i kanë hequr fëmijën. Në orën 4 të mëngjesit, e mbuluar nga gjaku, znj. Roshi është lënë afër shtëpisë së saj në Kavajë (50 kilometra larg kryeqytetit).

Nuk ka ende ndonjë njoftim nga policia. Kavaja ka qenë zona elektorale ku është zgjedhur Berisha deputet për 20 vjet. Socialistët fituan në Kavajë për herë të parë më 8 maj, dhe kjo është konsideruar si fitorja më simbolike e zgjedhjeve. Gjatë fushatës elektorale, z.Roshi dhe shtabi i tij kanë marrë kërcënime për shkak të garimit të tij për postin e kreut të Bashkisë. Kreu i PS, Edi Rama, do të lëshojë një deklaratë shtypi pas një ore…

Duke pasur parasysh rrethanat shumë të rënda të situatës në Kavajë, ky njoftim do të jetë i shkurtër dhe më tepër informacion politik do t’ju japim nesër. Faleminderit. Erion”- i shkruan Veliaj, ambasadave asokohe. Fiks teksti i një mashtruesi, i një të riu që edhe pse funksionar i një force politike sërish nuk i dridhej aspak dora që të shkruante informacione qartësisht të pavërteta. Por nëse ndonjë blof në opozitë edhe mund të jetë i kuptueshëm, ajo që ndodhi me personazhin në fjalë me ardhjen të majtës në pushtet është e frikshme.

Me formimin e kabinetit të ri qeveritar, Edi Rama i besoi Erjon Veliajt postin e Ministrit të Mirëqenies Sociale.

A e dini se çfarë bëri ministri i ri?

Veprimin e parë publik ishte të rrëmbente një fëmijë rom në krah dhe përmes kamerave që e shoqëronin,e dërgoi në krahë për tu kuruar në ambientet e Spitalit Ushtarak. Deri edhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë e cilësuan këtë gjest të Veliajt si shumë të tepruar dhe të panevojshëm, vetë ministri se jo vetëm që nuk e mendonte kështu por konfirmoi se butaforia do të ishte arma e tij kundër të gjithëve.

Veliaj që atë ditë e më pas nuk është ndalur më, kur të gjithë besonim se çdo gjë e ka një limit, Erion Veliaj ka qenë aty për ta rrëzuar këtë perceptim, duke dërguar një email për Griseldën, dukë rrëmbyer një fëmijë rom në krahë, duke dalë në punë një ditë pasi ishte martuar pavarësisht se video ishte xhiruar një ditë më parë, se ishte martuar me parat e pensionit të së ëmës dhe se ajo kishte kursyer aq sa i biri të bënte dy dasma, një në Gjirokastër e një Pezë, të falsifikonte deri edhe firmën e një polici bashkiak vetëm e vetëm për të gjobitur opozitën që proteston, dhe kush e di se çfarë akoma?

Por nëse pjesa e butaforisë është një zgjedhje personale, gënjeshtra në të cilën cenohen interesat e qytetarit, ajo përbën edhe problemin real të politikanit “të vetëbërë” Erjon Veliaj. Në vetëm 6 muaj të marrjes së detyrës së Bashkisë së Tiranës, Veliaj ka bërë ekzaktësisht të kundërtën e atyre që ka premtuar.

Madje edhe këtu duke përdorur gënjeshtrën. Miratoi dhënien e parkingjeve nëntokësore me koncesion atu kishte premtuar shtimin e hapësirës së gjelbëruar, dha me koncesion parkingjet publike me terma kohor shumë afatgjatë, pikërisht ai që kishte sulmuar Lulzim Bashën për një nismë të tillë. Ai që ishte zotuar të mos jepte më leje në hapësira të gjelbërta, nuk iu dridh aspak dora kur firmos një seri lejesh, e madje edhe në kurorën jeshile të Kodrave të Liqenit.

Erion Veliaj ishte ai që veprimin e parë si kryebashkiak i Tiranës, la për një ditë AUDI-n Q7 dhe mori autobusin për të parë nga afër gjendjen e tyre. Dhe vetëm, 4 muaj pas këtij akti, pa kërkuar asgjë në këmbim, Veliaj miratoi rritjen me 10 lekë të biletës, dhe për ta fshehur favorin e qartë ndaj shoqatës së autobusëve, ai e quajti këtë një indeksim.

E pabesueshme!…

Por në fund të ditës të gjitha këto konfirmojnë një fakt të vetëm, të pamohueshëm dhe ajo që është më e rëndësishmja, një fakt të rrezikshëm, Erjon Veliaj është një politikan i “vetëbërë” mbi gënjeshtrën. Ky mund të jetë një model suksesi për atë vetë, por nga ana tjetër është padiskutim një rrezik për pushtetin që ushtron praktikisht në dëm të 1 milionë shqiptarëve, që jetojnë në Tiranë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...