Published On: 15 Mars, 2016

Erdogani ri në foto me liderin e ISIS-it

Në rrjetet sociale janë publikuar disa fotografi të djalit të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duke pozuar me krerë të Shtetit Islamik, çka ka rritur debatin mbi rolin e Turqisë në lidhje me fundin e regjimit të Asadit në Siri dhe luftës që ky shtet thotë se i ka shpallur ISIS-it.

Bilal Erdogan shihet në këto foto me drejtues të ISIS që bënë masakrën në Rojava dhe Homs. Kjo ka mjaftuar që mediat ruse të shtojnë akuzat e tyre ndaj Turqisë, për lidhje të saj me ISIS. Edhe më herët, Moska ka thënë se Shteti Islamik po bën tregti nafte me Turqinë, duke forcuar kështu financat e tij.

Image

Fotografitë e Bilal Erdoganit janë posstuar edhe në LiveLeak,mintpressnews.

Burimi kryesor i parave që ushqen ISIS këto ditë është shitja e naftës së Irakut nga fushat e naftës në rajonin e Mosulit ku ata mbajnë një fortesë.

I biri i Erdoganit duket se është njeri që bën shitjet e eksportit të naftës të kontrolluar nga ISIS, shkruan artikulli. “Bilal Erdogan zotëron disa kompani detare. Ai thuhet se ka nënshkruar kontrata me kompanitë evropiane që operojnë për të transportuar naftën irakiane të vjedhur në vende të ndryshme aziatike.Qeveria turke e blen naftën e plaçkitur të Irakut e cila është duke u prodhuar nga puset e naftës irakiane të sekuestruara. Kompanitë detare të Bilal Erdoganit zotërojnë një zonë të madhe moli në portet e Bejrut dhe Cejhan që transportojnë naftë kontrabandë për ISIS-in”, shkruan artikulli. Ndërkohë “The Independent” citon akuzat ruse të cilat e lidhin djalin e Erdoganit me naftën dhe ISIS-in.

Për shkëmbimin mes Turqisë dhe ISIS-it kishte shkruar edheHuffingtonPost. 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...