Published On: 18 Gusht, 2016

Erdogan i ka kërkuar personalisht Obamas ta ekstradojë Gulenin

Presidenti turk, Recep Erdogan ka deklaruar se personalisht i ka kërkuar homologut të tij amerikan, Barack Obama, që të ekstradojë në Turqi, Fetullah Gulenin.

Erdogan ka thënë se beson që SHBA’ja si partner strategjik i Turqisë, duhet të ekstradojë Gulenin.

Kleriku Fetullah Gulen akuzohet nga autoritetet turke për organizimin e grusht shtetit të dështuar, transmeton Gazeta Express.

“Personalisht i kam kërkuar Obamas që të ekstradojë Gulenin para një viti. Këtë kërkesë ja kam bërë sërish pas ngjarjeve të fundit”, ka deklaruar Erdogan.

“Gjërat janë duke lëvizur në drejtim të ndryshëm në shtetin tonë dhe një partner strategjik nuk duhet t’ia bëjë punën më të vështirë partnerit të tij”, ka thënë tutje Erdogan.

Uashingtoni ka kërkuar nga Turqia të sjell prova për përfshirjen e Gulenit në grushtet.

Kleriku Gulen, i cili jeton në Pensilvania të SHBA’së ka hedhur poshtë akuzat e Ankarasë zyrtare./GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...