Published On: 22 Shkurt, 2016

Eprorët e UÇK-së: Dënimi i kotë, s’do ta vuajmë asnjëherë (Video)

Ditë më parë, Gjykata e Lartë në Nish të Serbisë i dënoi me nga 16-të vjet burgim dy nga eprorët e UÇK-së, Anton Qunin dhe Rrustem Berishën.

Por si Quni, ashtu edhe Berisha, vendimin për dënim e quajnë politik.

Megjithatë, që të dy thonë se edhe institucionet e Kosovës do të duhej merreshin me krimet e luftës të kryera nga ushtarakët serb gjatë luftës së fundit.

Por, të dy eprorët e UÇK-së, tani deputet në Kuvendin e Kosovës thonë se rrinë të qetë, pavarësisht këtij vendimi, pasi sipas tyre, ata asnjëherë nuk do të vuajnë këtë dënim.

Anton Quni dhe Rrustem Berisha së bashku me gjashtë pjestarë të tjerë të Brigadës 138 “Agim Ramadani”, janë dënuar më nga 16 vjet burgim nga Gjykata e Lartë e Nishit, me pretekstin se kanë bërë vrasjen e ushtarëve serbë.

Quni e Berisha kanë qenë epror ushtarak në betejën e Koshares ku u vranë disa paramilitar serbë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...