Published On: 18 Janar, 2016

Epitaf mbi varrin tim…

Frederik Ndoci

 

Epitaf mbi varrin tim…

 

Mbi varrin tim e di se do ketë shumë trëndafila,

Si nga të afërmit dhe nga miqtë

do të sjellin nga një ose dy

Por, mos të harrojnë soditësit me sytë e përlotur,

se ai mal trëndafilash që hijeshon mbi varrin tim

është si pjesë e aisbergut që shihet

Ndërsa, pjesa tjetër e aisbergut që nuk duket

Janë të gjitha ferrat që më dhuruat Ju

….pa dhimbsuri përgjatë jetës …

 

p.s.

 

e shpesh kur shkoj ne varrime,

të çdo kujt që e thërret Zoti

tek shoh trëndafilin tem që i shtohet grumbullit

Mundohem me memorien e kujtimeve të gjej

në pjesën tjetër të aisbergut të ferrave,

që nuk duket, poshtë trëndafilave

“ferren time” që dashtë o pa dashtë

mund ta kem vënë

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...