Published On: 14 Maj, 2016

Enver Maloku nuk u vra nga Ajazaj, Fatmir Limaj po blofon


 • Të gjitha këto përpjekje kanë vetëm një qëllim, që klanet kriminale ta fshehin veten si bashkëpunëtorë të UDB-së, dhe që po ashtu të fshehin apo të pshtjellojnë gjurmët e krimeve.

Milaim Zeka ka të drejtë. Ai në një postim të tij, ia ka dal ta demantojë Fatmir Limajn. Burime perëndimore të GAZETËS SHQIPTARI.EU kanë konfirmuar se Milaim Zeka ka të drejtë në pretendimet e tij, sepse sipas hetimeve të Gjykatës speciale, janë krejtësisht persona të tjerë të dyshuar për vrasjen e Enver Malokut. Gjithëpërfshirja që ia ka bërë rasteve të vrasjeve politike Fatmir Limaj me një fjali të vetme duke u thirrur në burime të pasigurta, janë më shumë përpjekje për të humbur gjurmë, pavarësisht biografisë kriminale të shumëfishtë të Lutfi Ajazajt.

Përpjekja e Limajt, duke e rikthyer në vëmendje të opinionit publik, deklaratën e tij të bërë në Hagë, të cilën e plotësoi dje duke deklaruar se ishte mbështetur atëherë në një dokument të Prokurorisë së Hagës, se një epror i UDB-së, ishte ai që e kishte dhënë atë variant të vrasjeve, është vetëm një shtegtim në rrugën e filluar, që gjatë luftës, që kushdo që mund të ishte kundërshtar politik i tyre të ekzekutohej, si bashkëpunëtorë i UDB-së, dhe në situata kur kjo nuk mund të thuhej, faji për vrasje ti hidhej UDB-së. Pra, njëherë duke vrarë shqiptarë pse dikush blasfemohej si pjesëtarë i UDB-së dhe herën tjetër duke e fajësuar po shërbimin serb.
Një taktikë dhe retorikë, që ka zgjatur për gati dy dekada, pasi edhe sot ka përpjekje të tilla, si në rastet e vrasjes së dëshmitarëve të EULEX-it, dhe tani të Gjykatës speciale, deri tek përpjekjet që nëpërmjet mediave të linçohet njeriu kryesor në dëshmimin e krimeve politike, Nazim Bllaca, të cilin me çdo kusht duan ta nxjerrin si bashkëpunëtorë të sigurimeve inteligjente serbe.
Por, në fakt, jo vetëm teorikisht, por edhe sipas informacioneve të zbuluara, siç rezultoi se shumica e grupit të Azem Sylës dhe vetë ai, rezultojnë të kenë qenë bashkëpunëtorë të UDB-së.

Por, vetë Fatmir Limaj nuk ka të bëjë me rastin e vrasjes së Enver Malokut, por një përpjekje për humbje gjurmësh, gjë të cilin ai duhet ta shpjegojë.

Dhe të gjitha këto përpjekje kanë vetëm një qëllim, që klanet kriminale ta fshehin veten si bashkëpunëtorë të UDB-së, dhe që po ashtu të fshehin apo të pshtjellojnë gjurmët e krimeve.
Në këtë pikë ia kanë dalë jo pak, që pjesëtarë të shoqatës “Thirrje për drejtësi”, e vetmja shoqatë që grumbullon deri diku familjarët që kanë të vrarë politik, ti lajthisin dhe manipulojnë me dezinformata dhe në mënyra të ndryshme.

Pas deklaratave të Fatmir Limes se në vitin 2006 ai përpara Tribunalit të Hagës ka thënë se vrasësi i Enver Malokut dhe plagosesi i Sabri Hamitit është Lutfi Ajazi, Zuber Zyberi, edhe si planifikues të atentateve ndaj intelektualëve shqiptarë, gazetari Milaim Zeka pyet se pse atëherë nëse ishte kështu pikërisht këta persona mbroheshin nga SHIK-u dhe u lanë të gjallë, e të paprekur? Duke përfunduar Zeka se “në dosjet e Gjykatës Speciale, figurojnë krejt njerëz të tjerë, të cilët e kanë vra Enver Malokun. Kjo Gjykatë, tashmë i ka dëshmitarët, bashkë me dëshmitë…”
Këto informata janë të besueshme dhe e vetmja pistë e hetimit nga specialja. SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/shqiptaret-ortodokse-ne-maqedoni-po-kthehen-ne-origjinen-e-tyre/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-lutfi-ajazi-ka-qene-vrases-perdhunues-dhunues-torturues-e-cka-jo-po-pse-e-mbronte-shik-u-2/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Fatka(Limaj),ka gishte ne vrasjen e komandant Kumanoves(Ismet jasharit),dhe komandant Rebelit.Vrasjet i ka kry Lutfi Ajazaj bashk me Zuber Zyberin,te paguar nga dora e Limes.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Duke i percjelle mjetet e informimit Njeriu (lexuesi) e
  gezon te drejten e te shprehurit e mendimit rreth ngjarjeve
  Ne kete rast Fatmir Limaj sa kuptoj une nuk eshte thirre ne prokurori per te sqarue fjalet qe ka fole ne gjykaten e hages As per Sabri Hamitin e gjalle dhe As per enver Malokun tani te ndjere ! Por per dy vrasje te dy shqipetarve te malisheves Ku ky far Fatku ishte komandant
  Qe duhej te dinte dhe kete informata te bollshme per vrasesit Edhe pse me te dale nga prokurorija bllofite apo blegron gjeja se Shtabi ishte pergjegjes !
  Mire zotni komandant uqkuri, Si e ndien vehten kur ti me
  antar te ati shtabi kishe kontakte dhe ke edhe sot Bile
  ne parti e ki tellallin qe perdite kokorizej si gjeli
  boshnjak nga Tirana duke thene : SHÖKE sot UCK-eja egzekutoj nje kolaboracionist serb ha ha ha Telalli
  i republikes se malisheves Fabrikanti i pasoshave te
  republikes se Malisheves Nese ne kohe lufte shkak territ
  informativ jemi mashtru dhe kemi besue qe Ju jeni te
  pastert, patriot , atedhedashes e qlirimtar Tani po e shofim e prekum edhe koken me grushta Ku Ku kujt i paskem besu Kujt i paskem dhane ndihma per luften ! Ne fund une
  po tham: Rueje zot drenicen prej drenicakve Dhe Malisheven
  prej malishave qe belbojne shqip e mendojne e veprojne
  krejt shkinulqe !Si dhe rueje zot kosoven prej banditve
  qe veq flasin shqip dhe e shkatrrojne ardhmerine e brzave
  te shqipetrve ne kosove e gjetiu !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(27) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...