Published On: 14 Tetor, 2016

Enver Hoxha kërcënonte me luftë Jugosllavinë nëse Kosova shpallej Republikë

Enver Hoxha nuk e donte Kosovën shtet të pavarur. Autori i librit “Kosova dhe Enver Hoxha: dokumente të papublikueme” ka ardhur deri te ky konstatim pas shfletimit të dokumenteve arkivore të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, shkruan sot Koha ditore.
Në librin e promovuar të enjten në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” shpalosen gjerësisht marrëdhëniet e Kosovës me shtetin shqiptar, që funksiononte nën diktaturën e Enver Hoxhës.

Sipas vetë autorit, Esat Myftari, sherri i mosrrezikimit të pushtetit të tij, diktatori shqiptar këmbëngulte që Kosova të mos jetë Republikë. Madje, për këtë edhe kishte kërcënuar Jugosllavinë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Edhe autori i librit Luan Molla , ” PLANI I MINISTRISE SE MBROJTJES SE SHQIPERISE PER CLIRIMIN E KOSOVES ” te cilin vete Enver Hoxha urdhroi te perpilohej ne detaje qyshe ne vitin 1955 dhe qe ishte nji plan top sekret i shtetit shqiptar,autori Molla fakton dhe dokumenton se ky plan ishte urdhruar te perpilohej nga Beogradi dhe po nga Beogradi ishte urdhruar te asgjasohej pase plote 26 vitesh me 1981.Mehmet Shehu kete plan te shtetit shqiptar refuzoi ta asgjasonte ose ,genjeu se e asgjasoi dhe e fshehu ne nji kasaforte te dyfishte por ,Enver Hoxha e kuptoi dhe atij ky moszbatim i urdhrit te Enverit i kushtoi me koke.
    Autoritetet shtetrore jana ne krye te shtetit per ti zbatur dhe realizuar planet shtetrore me interes nacional dhe jo per dhenheurdhrash per moszbatimin e tyre.Mosrealizimi dhe mosezbatimi i planeve shtetrore ndryshe quhet tradheti kurse autori tradhtar ,shkruan autori i librit Luan Molla

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...