Published On: 29 Shkurt, 2016

Enigmat dhe të pathënat e zgjedhjes së Presidentit

Nga Gentian Shala

 

Thaci arriti të bëhej presidenti i pestë i Republikës. Vendimtare ishte ndihma (përmes pjesëmarrjës ose/edhe votimit) e deputëve të Listës serbe dhe partnerit kryesor qeveritar, Lidhjës Demokratike. Nuk mbahet mend qe zgjedhja e një Presidenti në Kosovë të jetë shoqëruar me skena të tilla dhune. Nyje e madhe ishte prezenca e forcave të shumta policore brenda dhe jashtë kuvendit. Pamje të tilla janë parë në Bregun e Fildisihtë para ca vite, por jo edhe në Europë. Indikative është fakti që kaluan 48 ore, dhe Presidenti i ri nuk eshte uruar (akoma) nga asnjë kancelari europiane. Enigmatike mbetet qëllimi i daljës së ambasadorit amerikan me kryetarin e kuvendit jashtë sallës së votimit. Rrjetët sociale janë stërmbushur për ca orë me teorie të llojllojshme për blerje ose presion mbi deputetët të pavendosur, jo pa faj, kur merret parasysh përvoja e hidhur e përzgjedhjës me SMS e Begjet Pacollit, ku skenaristi dhe regjisori ishte paraardhës i paraardhësës së Greg Delawie. Dyshimi përforcohet me ndryshimin e rreth njëzet vota mes raundit të dytë dhe të tretë në favor të Thacit.

Mbështetës dhe anëtar të LDK-së janë të zhgënyer. Deputetët e tyre qe kanë fituar mandatin për ti përfaqësuar në tempullin e demokracisë kanë braktisur premtimet zgjedhore të tyre. Secili qytetar i Kosovës mban në mend premtimet elektorale të Isa Mustafës, që LDK-ja nuk do lidhte koalicion për asnjë çmim me PDK-në. Dhe ndodhi krejt e kundërta. Për postin e kryeministrit, Mustafa shkeli mbi premtimet dhe besën e dhënë. Tradhtoj koalicionin VLAN, me të cilin ishte angazhuar të merrte pozitën e Kryeparlamentarit. Pasi zgjedhja e tij ishte shpallur e pavlefshme nga Gjykata kushtetuese, prishi koalicionin me VLAN dhe filloj, ose vazhdoj, negociatët me Partinë Demokratike. Para ca ditësh, Presidenti dhe ish-kryetari i Lidhjës Demokratike, Fatmir Sejdiu njoftoj opinionin publik që negociatat mes LDK-së dhe PDK-së kishin filluar më herët se sa ishte lënë të kuptohet. Në këmbim të postit të kryeministrit, LDK-ja katapultoi në krye të Kuvendit, njeriun që përflitet si (bashk)porositësi kryesor i vrasjëve të zyrtarëve të lartë të LDK-së: Xhemajl Mustafa, Enver Maloku, Shaban Manaj, Ismet Raci, Smajl Hajdari, e shumë e shumë tjerë. Paradoksë në veti ishte fakti që bashkëpartiakët e Adem Salihaj, ish i burgosur politik dhe i shënjestruar nga skuadrat vrastare të SHIK-ut, nuk patën problem me ndërgjegjën e tre të votojnë për kryeparlamentar shefin e shefave hierkarkik të skuadrave të vdekjës, dhe mastershefin si President.

Enigmatike janë shkaqët që kanë shtyrë Doruntinën Maloku të merrte pjesë në votimin e Hashim Thacit për president. Pjesëmarrja në seancë e Alma Lamës ishte e papritur dhe tepër zhgënyese. Nga një burrneshe qe inicoj ndërtimin e përmendorës kushtuar „Heroinave“ dhe një sfiduese serioze e rrymave vahabiste dhe antishqiptare, devalvohej në një patericë e SHIK-ut dhe Hashim Thacit, përgjegjësi kryesor për përhapjen e këtyre rrymave në Kosovë. E pritur ishte pjesëmarrja e Armend Zemajt, duke pasur parasysh faktin që SHIK-u ka dosje të shumta kundër tij. Armend Zemaj përflitet në rajonin e Dukagjinit si person i lidhur ngushtë me qarqe dhe grupe kriminale që merren me fajde. E shëmtuar ngase Zemaj ka përdorur jo rallë here si kalë të betejës për mbledhjen e votave të LDK-së, domosdoshmërine e luftimit të krimit. Do ishte e tepërt dhe naive të shtohet një koment rreth pjesëmarrjës së Veliut, Beqirit, Hamitit & Co., ngase, të tretë & Co, janë shquar në të kaluarën për sjellje politike kundërthënse, madje bipolare dhe skizofrenike. Mospjesmarrja e pesëshës shpjegohet përmes qëndrimit parimor dhe i vendosur. Pesëshja është po ashtu e vetëdijshëm që LDK-ja rrezikon seriozisht të humbas vendin e dytë dhe se nuk e ka të sigurtë të siguroj pragun zgjedhor në zgjedhjet e ardhshme me këtë sjellje politike.

Seanca e së premtës kishte edhe të papritura. Ndër to, ishte fjalimi i Daut Haradinaj. Qytetari i thjesht i Kosovës ka mundur të mësonte qe percjellja e arkivolit të Presidentit të parë dhe historik të Kosovës me Gardën e TMK-së ishte bërë e mundshme falë këmbëgulësisë së  Ramush Haradinajt, karshi refuzimit kategorik të profiterit të luftës, Nuredin Lushtaku & Co, i njohur në rajonin e Dukagjinit si “Komandant Bllaca”. I habitshme ishte ndikimi që kishte Isa Mustafa në ndërprejën e reagimit të “Nurës” karshi fjalimit të Haradinaj. Fjalimi I Rexhep Selimit ishte po ashtu plot informata të dorës së parë, ngase ish-themeluesi i UCK-së, i rikujtoj Thacit që nuk kishte drejtorie politike në kuadër të UCK-së dhe që ishte krijesë imagjinare e një grup njerzish të akomoduar nepër hotelet e Tiranës dhe që biografia e tij ishte e stërmbushur me gënjeshtra.

Ditëve të fundit, është përfolur shumë nga aktivistë dhe anëtar të LDK-së sesi e gjithë lufta e Opozitës së bashkuar ishte e drejtuar kundër Gjykatës speciale. Ky argument ishte përsëritur shumë nga përkrahësit e Lidhjës Demokratike dhe Partisë Demokratike, si kundërpërgjigje ndaj akuzave të oponentëve të opozitës, se partia e Rugovës ishte duke ndihmuar Thacin të bëhej president i pestë i Republikës. Ky argument është jo serioz kur dihet që opozita nuk ka bllokuar ose penguar punimët e kuvendit kur është votuar ligji për Gjykatën speciale. Madje, figurat kryesore të partive opozitare kanë qenë jo rallë here në shënjestër të drejtësisë ndërkombëtare në të kaluarën. Figurat si Haradinaj për shembull, kanë dëshmuar në secilin rast, që nuk janë personalitete që e marrim peng vendin e vet, që janë në gjendje të ballafaqohen me drejtësinë dhe që nuk ikin nga drejtësia për tu strehuar korridorrëve të spitalëve, si rasti i Sami Lushtakut. Rasti I Lushtakut, përtej anës komike, dëmton rëndë reputacionin dhe imazhin e drejtësisë kosovare, e cila nuk është shquar në të kaluarën për ndonjë sukses. Edhe në një situate hipotetike ku Haradinaj ose Limaj do ishin në listën e të akuzuarve të gjykatës, gjasat që të ikin nga drejtësia janë të barabartë me zero, kur merret parasysh gatishmëria qe kishin secili në të kaluarën që të përgjigjën për çdo vepër që dyshohen. Komandantët problelmatik dhe frikacak janë të përqendruar më shumë në Partinë Demokratike. Në rast se themelohet Gjykata, mund të pritën edhe sjellje të “çuditshme” dhe të pandershme nga ana e tyre, si rasti Zharku për shembull.

Përtej atmosferës së tensionuar dhe skenave të dhunës policore ndaj deputetëve, gjendja ishte rrëzik të përshkallëzohej nga thirrja e Thacit drejtuar simpatizantëve të tij një ditë para votimit për organizimin e një feste kushtuar fitorës së tij. Thirrjet e shumta nga shoqëria civile mund të kenë pasur ndikim qe gjendja të mos degjeneronte. Gjatë pasditës, u rishfaqën maskat pas një dekade mungesë. Maskat kanë konotacion të keq dhe të frikshëm te qytetarët e Kosovës. Maskat kanë qenë shumë aktiv në plaçkitjën e mërgimtarëve dhe vendorëve që udhëtonin natën. Të shumta janë rastet qe kanë përfunduar tragjikisht në rrugët e Shqipërisë dhe Kosovës .Nuk ka asnjë dyshim që këto grupe maskash janë porositur dhe dërguar nga struktura parapolitike të lidhura ngushtë me PDK-në, me qëllim që të provokojnë gjakëderdhje me policin në rrugët e Prishtinës. Pamjet e snajperistave të vendosur nepër kulme dhe mobilizimi i forcave të shumta policore nepër rrugët e Prishtinës për të shtypur protestuesit rreth Parlamentit,  i ngjajnë shumë pamjëve që kanë karakterizuar pëplasjet qytetare dhe policore në bregun e Fildishtë pas zgjedhjëve presidenciale në vitin 2000.

Meqë dhuna si mjet ishte I pamjaftueshëm për të siguruar votat e deputetëve të pavendosur, Thaci vendosi të përdorte kartën e tij të fundit por edhe të preferuar, ajo e kompromisëve dhe lëshimëve të dëmshme. Eshtë akoma e paqart se cili ishte çmimi I Listës serbe për të mbështetur kandidatin e koalicionit, por sipas gjitha gjasave, viktima e re e Thacit ishte FAK. Do shihet ditëve në vijmë se në ç’përmasash i ka dëmtuar Forcat e Armatosura, akoma pa u themeluar, për të siguruar postin aq të dëshiruar me votët e Listës serbe. Por e kaluara e hidhur tregon që Thaci është në gjendje të shkatërron pa asnjë  mëshir, çdo gjë, vetëm e vetëm qe të arrin sysnimet e tij. Prandaj, qytetari I thjesht duhet të jetë tejet vigjilent, që mos të rrezikohet shteti Kosovës për ambiciet e çmendura të një njeri, që nuk kursen askënd dhe asgjë për të arritur qëllimet e veta dinake dhe të dëmshme për kolektivitetin.

(29 shkurt 2016)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...