Published On: 7 Prill, 2016

Enciklopedia gjermane: Trojet etnike shqiptare 91.400 km2

 

Besimi tek shqiptarët është i lidhur me ndarjen fetare që nga koha e Ali Pashë Tepelenës, në kohën kur Ali Pasha prezantoi dhe vendosi sistemin publik të tolerancës fetare, atë të Islamit dhe kishës katolike, sepse ata (shqiptarët) kanë një tolerancë dhe mirëkuptim fetar. Shqipëria më veriore është e angazhuar dhe i përket besimit romako-katolik, Shqipëria e mesme është e angazhuar për fenë katolike greke, ndërsa Shqipëria në jug është kryesisht popullsi e banuar nga besimi mysliman.
(Enciklopedi gjermane 1844-1872-Territoret e banuara me shqiptarë 91.400 km2). SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/pellazgo-iliret-ishin-lundertaret-e-gjithe-deteve-te-botes/

http://www.shqiptari.eu/skandali-panama-papers-nxjerr-edhe-emrin-e-hashim-thacit-ja-per-sa-para-2/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-nje-mashtrues-ne-emer-te-cia-s-e-kishte-futur-ne-kurth-grupin-e-kumanoves/

http://www.shqiptari.eu/hidhet-gazlotsjelles-i-helmohet-ceremonia-madheshtore-padishahut-te-kosoves/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...