Published On: 12 Maj, 2016

Emrat e UDB-ashëve të cilët montuan procese!

  • Ja edhe personat me emër dhe mbiemër të cilët ndikuan dhe e montuan rastin në mënyrë direkte ose indirekte sipas urdhërave të UDB-së së Maqedonisë dhe asaj federative në bashkëpunim me organet famkëqia… Haki Fejzuli nga Doberdolli, sadist dhe vrases i shqiptarëve të kësaj ane. 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/hetim-i-ri-kunder-fatmir-limajt-dyshohet-per-vrasjen-e-dy-veprimtareve-te-ldk-se-ramiz-hoxha-dhe-selman-binishi/

Nga Nafi Çegrani

Procesi policoro-gjyqësor i Zenicës më 1981 ishte krejtesisht i inskenuar dhe i montuar me një plan sekret dhe urdhër të krerëve të UDB-së jugosllave dhe në baza nacionale, sepse në grup u dënuam 6 shqiptarë dhe një boshnjak për vepra që nuk ekzistojnë. Këtij procesi famkeq i parapriu me muaj të tërë një shtërgatë e tmerrshme dhune, maltretimesh dhe terrori psikiko-fizik që ushtruan kasapët e milicisë famkeqe dhe udbashëve të atyre viteve. E kurdisën në Zenicë të Bosnës për të ashtuquajturën, vrasje, sipas nenit 37 të ligjit të Maqedonisë, e kinse “vrasja” ka ndodhur në Gostivar…/
Rastin e përshkojnë 4-5 versione të ndryshme në kohë dhe hapësirë, ashtu siç është zhvilluar dhuna dhe terrori, janë imagjinuar dhe thur tri aktakuza për “vrasje” e cila nuk ekziston/!
Dhe, nuk dija cila ishte arsyeja, nuk kisha njohuri nëse kishte ndodhur vërtetë gjë ose jo. Plotë 16 muaj në hetuesi gjendeshim midis jetës dhe vdekjes, të përsekutuar dhe me dhimbje të rënda në trup nga rrahjet e tmerrshme dhe dhuna që ushtronin me muaj të tërë mbi ne, duke na nxjerr në orët e vona të natës nga qelitë e burgut hetues dhe lidhur në pranga na dërgonin në strofullat prej betoni në bodrumet e përgjakura të policisë në Bugojno. Torturat bëheshin në mënyrë sistematike dhe në vazhdimsi, duke u munduar të thernin dhe degradonin karakterin tim të forte, duke sajuar me intriga gjëra që nuk ekzistonin kinse bëhet fjalë për krime, nëpërkëmbnin dinjitetin tim…Odisea e gjyqeve përplotë intriga e plane djallëzore të hetuesve dhe gjykimeve, provokime e akuza nga më ciniket zgjatën rreth 3-4 vjet, e agjitimet e shtypit, mediokërve jugosllav për keq informim afro 6 vjet me radhë!
Ja edhe personat me emër dhe mbiemër të cilët ndikuan dhe e montuan rastin në mënyrë direkte ose indirekte sipas urdhërave të UDB-së së Maqedonisë dhe asaj federative në bashkëpunim me organet famkëqia të policisë, prokurorëve dhe gjykatësve të Bosnjës, të cilët morën vendime absurde:
1. Dushko Trajkovski shef për zbulim dhe kundërzbulim i UDB-së për Maqedoni.
2. Nikolla Ilievski zëvendës kryeshefi i sektorit të II të UDB-së në Shkup.
3. Sveto Mitrevski kryeshef i UDB-së për Maqedoni.
4. Evzi Mehmedi, ndihmës ministri dhe komandant i milicisë për Maqedoni.
5. Milosh mt. një udbash antishqiptar në Drejtorinë e UDB-së për Shkup.
6. Rauf Qazimi inspektor në Shërbimin publik në Shkup.
7. Saqip Kollari nga Dibra, pjestar në grupin Sllave Vasovskit- “Bombashi”.
8. Bexhet Bexheti- “Lepuri” udbash republikan i Maqedonisë në Shkup etj.
Të gjithë këta në marrëveshje dhe me pëlqim paraprak me krerët e UDB-së federative në Beograd si Stane Dollanci, Mirko Bunevski, Branko Mikuliq, Zdravko Mustaqi e tj. E sipas planit sekret të UDB-së së Maqedonisë për burgosjen time pas kthimit nga Amerika si njeri i “rrezikshëm” dhe jo i volitshëm në linjën e tyre komuniste / këtu vijnë edhe direktivat e Angel Cemerskit dhe të atyre të Këshillit Ekzekutiv të Maqedonisë/, duke u dhënë urdhër dhe kahje gjithë inspektorateve në vend, prokurorëve dhe gjykatave, duke i koordinuar veprimet dhe strategjinë me krerët e Bosnjes dhe Hercegovinës, në krye me Dushko Zgonjaninin, Zdravko Mustaq, Fikret Bradariq, prokurorët e Zenicës si Mutapqiq, Mensur Hoxhiq, gjykatësit Ante Varunek, Tihomir Baboviq, Sulejman Kapetanoviq, inspektorët si Ante Bernada, Bodul Nikica, Stipe Grabovac, Pero Pepac etj. Bëjnë shpikje rasti, përpilojnë akuza të rreme për të ashtuquajturën “vrasje” kinse në Gostivar, e sipas ligjit penal të nenit 37 të Maqedonisë, duke u dhënë instruksione edhe inspektorëve të milicisë në Gostivar që të vepronin dhe të “kontribuonin” me këtë rast, sepse viktimat ishin gati sipas planit të tyre që duhej të arrestoheshkan, e me këtë rast duheshka të jem i arrestuar edhe unë dhe, sipas planit të tyre të fshehtë, në pa dijeninë time të sillesha përpara aktit të kryer dhe të dënohesha me burgimin më të rëndë që ekziston në Jugosllavi…

Emra dhe mbiemrat e inspektorëve nga Gostivari të cilët vepruan si antishqiptar dhe me mënyra e metoda më shtazarake, ishin:
1. Zhivko Mitevski kryeshef i SJB, /Shërbimit publik/
2. Despot Aleksovski me despotizmin e tij, “naçalnik” në SPB- Gostivar,
3. Temelko Boshkovski, inspektor shovinist dhe antishqiptar, person i korruptuar dhe dallaverexhi bashkë me gënjeshtarin Arif Zeqirin.
4. Komandanti Zdravko Rafajlovski nga fsh. Vollkovi, hakmarrës ndaj shqiptarëve.
5. Murat Isakovski inspektor i dyshimtë, i pandëgjegjshëm dhe dallaverexhi, kampanjon i Temelko Boshkovskit.
6. Haki Fejzuli nga Doberdolli, sadist dhe vrases i shqiptarëve të kësaj ane.

Kurse nga burgu hetues famkeq i Zenicës të cilët me gardianët e tyre ushtronin dhunë dhe terror fiziko-psikik ndaj të paraburgosurve, ishin edhe Fahrudin Jarac dhe komandanti i këtij burgu Huzair Skopljak, të cilët sipas apetiteve të tyre shfryrëse si shovinist që ishin dhe antishqiptar, bënin kërdi në netët e gjata të hanxhareve, me muaj të tëra, në relacionin: qeli burgu të Zenicës, në orët e vona të natës lidhur në pranga dërgohëshim nga disa ditë të shtunave dhe të dielave në bodrumët e SPB në Bugojnë ku inspektorët e kësaj qendre policore në krye me Fikret Bradariqin, Ante Bërnada etj. Përgjaknin muret e bodrumeve… duke na zhvendosur nga koha dhe hapësira ku endemi, duke bërë manipulime dhe ushtruar dhunë fizike deri në çmenduri plotë urrejtje, inate, mllefe dhe fantazi të kota, më dukej vetja se gjendesha përpara hetusish egërsirë dhe në lokale policore të Bugojnës ma të përbindshëm në botë. Aty zhvillohej një luftë mes gladiatorëve me dema të lidhur…
Në fytyrat e tyre patologjike shkrepëtinte vetëm egërsi, të mllefosur nga urrejtja gjenetike, na përgjaknin me shufra hekuri dhe shkopinj gome, ne të gjorët të lidhur në pranga e zinxhir, përballeshim me hetuesi absurde dhe me njerëz të pashpirt siç ishin Ante Bernada, Fikret Bradariq, Bodul Nikica dhe ,,tajfa,, e tyre… Njollat dhe pasojat e dhunës makabre i ndjejm edhe sot. Ne ishim plotësisht të traumatizuar psiqikisht, e ata me ndjenjat e tyre cinike talleshin me gjendjen tonë amorfe dhe depresive në errësirën danteske prej ferri.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-tronditje-per-opinionin-elvis-pista-u-vra-me-urdher-te-zyrtareve-te-larte-te-pdk/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Veli Nuhiu thotë:

    Eshte e tmerrshne dhe trishte tek lexon apo degjon rrefime te ketilla, qe te ngjallin rrenqethje dhe urrejtje per gjithe ate sistem te ndyre antivlerash dhe banditesk qe ka udhehequr me popullin ato kohe! Si gjithmon voktima te atij regjimi te eger ishin dhe mbeten Shqiptaret veptem sepse mbanin kete emer dhe ishin te pathyeshem para propagandes se flliqur per bashkim-vllazrim me djallin! Sot te dhem shpirti kur sheh te krekosen disa se kan bere kete apo ate per komb dhe ne anen tjeter shef te vuajn e ne mjerim figura qe nuk u thyen as neper burgje e kazamatet e djallit komunsit! Perulje dhe rrespekt per gjithe ata qe vuajten dhe u torturuan neper burgjet famkeqe te djallit komunist qe mbante emrin Jugosllavi…!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...