Published On: 22 Dhjetor, 2015
Bota |

Emigrantët pushtojnë Europën me “pasaportat e ISIS”

Sherbimi sekret gjerman ka arritur të idetifikojë dhjetra sirianë me pasaporta false, njëlloj si të dy atentatorëve të sulmeve të Parisit, njofton gazeta Bild, gjatë edicionit të së martës.

“Ata kanë pasaporta të përpunuara nga origjinalja, mirëpo akoma nuk dihet ku është qëndra e tyre në Europë,” shkruan Bildplus, përcjell Bota sot.

Shteti Islamik prej kohësh ka hapur një “fabrikë” për falsifikimin e pasaportave siriane e perëndimore në Rakka, për të çuar rekrutët e saj drejt Europës si refugjatë, e më pas të kryejnë sulme terroriste. Rakka është në duart e tyre prej verës 2013.

Austria pjesë e caqeve të pasaportave false

Vetëm të dielën është bërë e njohur se dy burra në aeroportin e Stambollit janë arrestuar pasi kishin me vete 148 pasaporta europiane, mes tyre edhe dy austriake(shih foto). Ata dyshohen të jenë të lidhur me ISIS dhe transportonin pasaportat drejt BE-së.

Sipas një zëdhënësi policor, për Die Welt, thekson se vetëm “një e dhjeta e pasaportave të sirianëve janë kontrolluar”. Kjo e bën situatën të ndërlikuar pasi shton dyshimet se mes tyre ka numër më të madh të rekrutuesve nga ISIS.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...